• Vítězná fotka Czech Press Photo Romana Vondrouše | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: Czech Press Photo
  • Další fotografie (10)

Mezinárodní porota vybrala Fotografii roku ze série Romana Vondrouše z agentury ČTK. Ten zachytil desítky lidí, kteří přišli 26. července 2023 k Obvodnímu soudu pro Prahu 8 podpořit obviněné. Ti totiž pronásledovali a obtěžovali šéfa České lékařské komory Milana Kubka v době koronavirové pandemie.

Praha 12:36 1. února 2024

Výběr fotografie roku za porotu komentuje její předseda Petr Mlch: „Tato fotografie nevypráví pouze o nás, ačkoliv je na ní vyobrazená česká a slovenská vlajka. Je to naléhavá zpráva o současné době, kdy se neustále stupňuje agresivita a radikální přístup k řešení složitých otázek. Skrytě osvětluje vzestup populismu, který si získává stále větší pozornost. Veřejnost má často jasno ohledně toho, jak by měly být věci uspořádány, a tento trend není omezen pouze na nás, ale zahrnuje celou Evropu. Tyto jevy se stále více projevují a ovlivňují tak naši společnost v celosvětovém měřítku.“

Jak proběhlo focení vítězné fotografie? Poslechněte si reportáž z předávání cen Czech Press Photo!

Do 29. ročníku soutěže Czech Press Photo se přihlásilo 236 autorů z Česka a ze Slovenska, kteří zaslali více než čtyři tisíce prací.

Vítězové a partnerské ceny 29. ročníku Czech Press Photo byli vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu v Národním muzeu v úterý 31. ledna. Výstava Czech Press Photo 2023 v Nové budově Národního muzea bude k vidění od 1. února a potrvá do 31. července 2024.

Cena Radiožurnálu

Cenu Radiožurnálu získala Marie Slámová. Podle pravidel byla cena udělena nejsilnější fotografii nebo sérií, kterou fotografka či fotograf pořídili na místě extrémní události, kde se sami potýkali s bezpečnostní situací. Fotografka získává 20 000, -Kč, rádio DAB+ a instituce jí uspořádá výstavu fotografií v prostorách budovy Českého rozhlasu v Praze na Vinohradské třídě. 

Agáta Faltová

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. ONLINE: Ukrajinský útok na Lysyčansk zabil dvacet lidí, uvádí ruské úřady. Další můžou být pod troskami

  2. Takový talent, jako je Menšík, jsme tu dlouho neměli, říká kapitán tenistů Navrátil po úvodních dvouhrách

  3. Kritici rozhodli o nejlepším českém filmu roku. Stala se jím černá komedie Přišla v noci

  4. Přežila nájezdy Osmanů, požáry i škůdce. Nejstarší vinná réva na světě plodí víno už od středověku

  5. Bez medaile a jen jedno páté místo. Čekali jsme více, hodnotí sobotní závody cyklokrosařů trenér Dlask

  6. O útocích USA na cíle v Sýrii a Iráku bude jednat Rada bezpečnosti OSN. Sejde se v pondělí

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme