Centrum pro těhotné v plamenech. USA zasáhla vlna vandalismu kvůli rušení potratů

5 měsíce starý 21

Americký nejvyšší soud v pátek zvrátil své vlastní rozhodnutí z roku 1973, které spočívalo v precedentu, že Američanky mají na federální úrovni právo na potrat. To už teď neplatí. Otázku potratů bude řešit legislativa v jednotlivých státech USA. Ty jsou už nyní vůči potratům často velmi restriktivní.

Rozhodnutí nejvyššího soudu vyvolalo bouřlivou reakci v nejvyšších patrech americké politiky i mezi občany země. Lidé ale neprotestují jen proti rozhodnutí nejvyššího soudu. Řada odpůrců potratů totiž vnímá verdikt soudu jako posvěcení svých vlastních názorů.

V USA se proto znovu zvedá vlna násilí proti potratům, se kterou se země potýká od devadesátých let minulého století.

Rozhodnutí nejvyššího soudu povede k tomu, že budou potraty ilegální zhruba v polovině států USA, některé další ale potraty regulují. Mezi několik států, které problematiku potratů legislativně nijak neupravují, patří například Colorado. Tam došlo k vážnému případu vandalismu, jenž měl spojitost právě s problematikou potratů.

Žhářský útok

Tamní křesťanské centrum pro těhotné Life Choices v Longmontu krátce po rozhodnutí soudu pravděpodobně někdo úmyslně zapálil. Před budovou se navíc objevilo výhrůžné graffiti hlásající: „Jestli nejsou potraty bezpečné, pak nejste v bezpečí ani vy.“

V centru Life Choices se přitom žádné potraty neprovádějí, místo pouze poskytuje těhotným podporu a vzdělání.

K násilnému incidentu došlo také ve státě Vermont, kde někdo rozbil okna budovy tamního valného shromáždění. Na místě se objevil stejný výhrůžný vzkaz jako v Coloradu.

Vermont stejně jako Colorado povoluje ženám potraty v jakékoli fázi těhotenství.

Zdroj