Ceny divadelní kritiky si získal Zahradníček, malý Kafka i 294 statečných

2 měsíce starý 13

Jedl měl nominaci i v kategorii divadlo roku, tím se ale nakonec stal Cirk La Putyka za iniciativu #kulturunezastavis a další projekty, jimiž od počátku pandemie hledá stále nové cesty, jak divadlo přivést k lidem a udržet kontakt umělců s publikem. Novocirkusový soubor například zřídil telefonní ústřednu, v níž umělci zlepšovali volajícím náladu. Stojí také třeba za nápadem vystupovat za výlohami zavřených obchodů.

Cena pro statečné při atentátu na Heydricha

Nejlepší poprvé uvedenou českou hru napsal Tomáš Dianiška. Zároveň ji ve vlastní režii nastudoval pro Divadlo pod Palmovkou. Dianiška rád zpracovává skutečné osudy a závažná témata s využitím prvků braku a popkultury.

Oceněná hra 294 statečných číslem v názvu odkazuje na ty, kteří pomáhali k uskutečnění atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha a mnohdy za to zaplatili životem. Dianiška se „největšího hrdinského činu našich dějin“ rozhodl zhostit formou dokufikce. Ocenění ve stejné kategorii získal už předloni za Transky, body, vteřiny uváděné Divadlem Petra Bezruče v Ostravě.

O hudbu se dělí Monument Stalina a Šílený Herkules

V kategorii hudba se o ceny podělilo více autorů. Hlasování kritiků ocenění rovnocenně přiřklo dvěma autorským dvojicím. Šéfdirigentovi Marko Ivanovićovi a režiséru Davidu Radokovi patří za operu Monument, kterou pro Národní divadlo Brno napsali inspirováni tragickým osudem sochaře Stalinova pomníku.

Cenu si zasloužilo i rapové duo Past čili Ivo Sedláček a Dan Kranik, jejichž hudební doprovod provázel nastudování Šíleného Herkula. Drama filozofa Senecy uvedl pražský soubor Tygr v tísni.

Talentem je Maksymov, scénografie se povedla Hza Bažantovi

Potlesk za scénografii náleží scénografovi, loutkáři a komiksovému autorovi Janu Bažantovi, působícím pod uměleckým jménem Hza Bažant. Kritici ocenili jeho výpravu ke Kabinetu zázraků neboli Orbis pictus. Naivní divadlo Liberec v inscenaci založeném na proslulé Komenského učebnici zasvěcují dětské publikum do fungování planety Země.

Zdroj