Pěti a půl lety vězení potrestal v pondělí Krajský soud v Plzni šestatřicetiletého Tomáše Čermáka z Holýšova na jižním Plzeňsku za podporu a propagaci terorismu. Podle soudu se loni ve videu na facebooku vymezoval vůči novele pandemického zákona a podněcoval diváky, aby aktivně, i za použití násilí, zabránili jejímu projednání a přijetí. U soudu se hájil tím, že si neuvědomil důsledky a hovořil spíš v nadsázce.

Praha 11:41 27. března 2023

Tomáš Čermák dostal trest 5,5 let (archivní snímek) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Příznivce Čermák také vyzýval, aby se podíleli na převzetí politické moci, za hlavní cíl násilí označil zejména senátory, poslance a členy vlády.

Nezaměstnaný muž podle obžaloby vysílal video loni v únoru na facebooku. Vyzýval k aktivnímu odporu vůči přijetí novely pandemického zákona a k převzetí moci i k vymanění České republiky ze struktur EU a NATO.

Na 5,5 roku do vězení dnes poslal @KPlzni Tomáše Čermáka. Loni v únoru v živém vysílání na Facebooku podle NCOZ podporoval terorismus, když vyzýval lidi, aby udělali všechno proto - včetně násilí - aby nebyl přijat pandemický zákon. Čermák se u soudu hájil tím, že šlo o nadsázku.

U soudu v pondělí řekl, že svá slova o likvidaci politiků nemyslel doslovně, spíš v nadsázce. Vulgární a expresivní slova volil záměrně, aby upoutal pozornost a získal víc diváků.

Teprve když se dostal do vazby a vyšetřovatel mu vysvětlil, čeho se dopouštěl, měl prý dost času si uvědomit možný dopad svých slov a už nic podobného neudělá. Hrozilo mu až 15 let vězení.