Černomořská flotila je opět menší. Ke dnu šla výsadková loď Cesar Kunikov

před 2 měsíce 62

Kancelář vrchního velitele Ozbrojených sil Ukrajiny zveřejnila informace o zničení ruské velké výsadkové lodi Cesar Kunikov na okupovaném Krymu. K jejímu napadení a potopení drony došlo v noci na středu 14. února v ukrajinských teritoriálních vodách poblíže přímořského letoviska Alupka na jihu Krymu.

Nejprve byly hlášeny výbuchy v oblasti a ruské zdroje uváděly informace o útocích dronů, které měly být podle nich zneškodněny. Poté ukrajinská strana zveřejnila videa a fotografie, na kterých je vidět obrovský sloupec dýmu po výbuchu, a informovala o tom, že v místech začaly létat nízko nad hladinou dva ruské vrtulníky Mi-8. Později byl na místě spatřen i pátrací a záchranný vrtulník Ka-27.

В Чорному морі щось палало. Джерела УП в ГУР кажуть, що підбили черговий корабель ЧФ РФ. Він нібито затонув. Відео з Telegram-каналу "Кримський вітер" pic.twitter.com/00ebSlZ7BM

— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) February 14, 2024

Následně pak byla informace upřesněna; došlo k napadení a potopení ruské výsadkové lodi Cesar Kunikov. Jde o velkou výsadkovou loď projektu 775. Na délku měřila 112,5 metru, na šířku 15 metrů a vyzbrojena byla dvojicí děl ráže 57 mm a dvěma raketomety Grad ráže 122 mm. Posádku tvořilo 87 lidí. V současné době není známo, kolik námořníků při explozi a potopení lodi zahynulo.

„Úspěšnou misi provedly speciální jednotky Skupiny 13 Hlavního zpravodajského ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny. Nepřátelská loď byla napadena námořními útočnými drony Magura V5 u pobřeží dočasně okupovaného Krymu u města Alupka. V důsledku toho dostal Caesar Kunikov kritické zásahy do levoboku a začal se potápět,“ popsala akci ukrajinská rozvědka GUR, která z úspěšné akce zveřejnila i video. Loď byla podle zveřejněných informací napadena námořními údernými drony Magura V5.

Loď mohla být používána pro pokládání minových polí, ale také při námořních výsadcích. Byla schopna přepravit například 10 tanků T-55 s posádkou 40 osob, nebo 12 obojživelných tanků PT-76 s posádkou 36 osob. Celková přepravovaná hmotnost byla až 650 tun, a to i do vzdálenosti přes 5000 kilometrů.

Již na počátku ruské invaze byl Cesar Kunikov v březnu 2022 poškozen.

Přečtěte celý článek