Červené kříže na zdech a tuny sutě z domů. Jak vypadá chorvatská Petrinja čtvrt roku po zemětřesení?

4 měsíce starý 9
  • Skoro všechny budovy na náměstí spadly, nebo jsou označené nasprejovaným červeným křížem | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (5)

Jsou to přesně tři měsíce, co severní oblast Chorvatska zasáhlo silné zemětřesení. V regionu kolem měst Sisak a Petrinja zabilo sedm lidí. Nejméně 20 lidí utrpělo zranění. Škody dosáhly podle odhadu Světové banky a chorvatského ministerstva pro regionální rozvoj pět miliard eur, tedy asi 125 miliard korun. Nejvíce zničené je město Petrinja. Podle odhadů zdejší radnice bude třeba zbourat většinu budov ve starém centru města.

Od zpravodaje z místa Petrinja 13:47 29. března 2021

Teplý, slunečný den v Petrinji by mohl vypadat jako každý jiný, kdyby tudy přes náměstí nejezdilo tolik nákladních aut, které v korbách odvážejí tuny a tuny sutě, trámů, tašek, skla a všeho, co tady spadalo z domů. Zmizela prakticky čtvrtina náměstí.

Jak vypadá chorvatské město Petrinja tři měsíce po zemětřešení? Dozvíte se v reportáži

Paní Jasna, která prodává v novinovém stánku na náměstí zesnulého prezidenta Franja Tudžmana si vzpomíná, jak pocítila zemětřesení 29. prosince před půl jednou odpoledne.

Bylo to prý hodně nepříjemné. Její dům statici označili žlutou nálepkou, potřebuje tedy drobné opravy, ale může se v něm bydlet. Jen nesmějí používat první patro domu. Jasna se nediví, že skoro všechny budovy na náměstí spadly, nebo jsou označené nasprejovaným červeným křížem. Značkou, že je čeká asanace.

„To jsou hodně staré domy. To byla otázka času, kdy je něco takového postihne. Některým budovám opadala omítka nebo spadla střecha. Nové stavby to přežily. Ale tyhle, které tu stojí 150 let? Je na nich vidět, jak na nich hlodal zub času,” popsala.

Červené kříže má na sobě nasprejované i třípatrový panelový dům, který je na druhé straně náměstí v Petrinji. I ten bude nutné zbourat. A takových jsou tady desítky.

Červené kříže označují budovy, které se musí zbourat | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Kostel i nové domy přežily

Jednaosmdesátiletý důchodce pan Milan je smířený s tím, že se skoro celé centrum Petrinje musí zbourat. Domy, které tam stojí, se nesmějí používat. Jsou obehnané páskou a nesmí se kolem nich chodit. Při dalších otřesech se mohou zřítit.

Pana Milana sice zvala jeho dcera, aby se přestěhoval k ní ještě více na sever Chorvatska do Varaždinu, ale jeho byt ve třetím patře nového domu nijak neutrpěl, a proto chce zůstat v Petrinji.

Na každodenní otřesy si prý lidé v Petrinji už zvykli. Naopak, bylo by prý zvláštní, kdyby se země alespoň jednou denně trochu nezatřásla.

Jeden z mála objektů, které na sobě mají jenom praskliny a přežil zemětřesení téměř bez úhony, je kostel svatého Lovre. Uvnitř není vidět žádné poškození, jen venku jsou vidět praskliny na věži. I vitrážová okna přežila.

Pavel Novák

Zdroj