Češi mají čtyři Oscary. Zatím

2 měsíce starý 35

O existenci české kinematografie se v Hollywoodu dozvěděli v roce 1966, když Oscara za nejlepší cizojazyčný film získal Obchod na korze režisérů Jána Kadára a Elmara Klose.

Foto: KVIFF

Ida Kamińska a Jozef Kroner ve filmu Obchod na korze

A netrvalo dlouho, připomněla se znova. Hned v následujícím roce byl nominován film Lásky jedné plavovlásky, tehdy Amerika poprvé uslyšela jméno Miloš Forman. Zvítězil sice Lelouchův film Muž a žena, ale už další rok, osmašedesátý, triumfovaly Ostře sledované vlaky teprve třicetiletého debutanta Jiřího Menzela.

Foto: ČTK

Jiří Menzel s Oscarem za Ostře sledované vlaky (na fotografii s americkým komikem Dannym Kayem).

Rok nato byl se svým posledním „českým“ filmem Hoří, má panenko opět nominován Forman. Na Oscara si sice musel ještě počkat, ale pak to stálo za to. Jeho „americké“ filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus byly oceněny několikanásobně, za Amadea dostal Oscara i architekt Karel Černý.

Jack Nicholson ve filmu Přelet nad kukaččím hnízdem.

Jiří Menzel se do L. A. vrátil v roce 1987 s komedií Vesničko má středisková, nominaci však neproměnil. Další soška pro českou kinematografii byla sice „jen“ studentská, ale tehdy, v roce 1989, zase v Americe prvně slyšeli jméno Jan Svěrák a ocenili jeho Ropáky. Otec a syn Svěrákovi jeli do USA poprvé společně v roce 1992, kdy nominaci získala Obecná škola. Ani tenkrát to nevyšlo, ale další rodinný snímek otce a syna Svěráků Kolja Oscara vyhrál.

Foto: Warner Bros

Amadeus

Už když se vrátili z turné, na němž film představovali publiku ve dvaceti amerických městech, a přivezli si Zlatý glóbus, vypadalo to nadějně nejen proto, že Zlaté glóby bývají často předzvěstí Oscarů.

„Za tři týdny jsme poskytli sto dvacet šest rozhovorů,“ řekl tehdy Právu Jan Svěrák. „A měli jsme krásné zážitky, třeba když nám jedna paní doktorka z manhattanské porodnice řekla, že se tam za jednu noc narodili dva Koljové a že zjistila, že rodiče ani jednoho nejsou Rusové.“

Foto: ČTK

Zdeněk Svěrák s Andrejem Chalimonem, hlavním dětským hrdinou oscarového filmu Kolja.

Zatím posledního Oscara získala v roce 2008 Markéta Irglová za původní píseň k filmu Once.

Američtí Oscaři odmítli vystoupení Volodymyra Zelenského

Filmy a seriály

Producent Pavel Müller: Na západní frontě klid? Scéna s devíti hořícími vojáky naráz byla největší v české historii

Filmy a seriály

Zdroj