Češi mají sex méně často, může za to stárnoucí populace. Většina je se sexuálním životem spokojená

před 1 měsíc 36

Češi mají sex méně často než v roce 2013, většina je se svým sexuálním životem spokojená. Vyplývá to z nového průzkumu odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ). Podle něj je průměrná frekvence sexu v české populaci méně než jednou za poslední měsíc, v případě mladých lidí to bylo u žen průměrně 1,7krát za poslední měsíc a u mužů 1,3krát. Poslední podobné šetření se v ČR uskutečnilo před jedenácti lety.

Praha 19:03 13. května 2024

Frekvenci sexuálních aktivit ovlivňuje věk, u starších lidí četnost sexu klesá, ale i mezi současnými mladými lidmi je podle odborníků překvapivě nízká

Frekvenci sexuálních aktivit ovlivňuje věk, u starších lidí četnost sexu klesá, ale i mezi současnými mladými lidmi je podle odborníků překvapivě nízká | Foto: Ron Lach | Zdroj: Pexels / Pixabay

Podle vedoucí Centra pro sexuální zdraví a intervence NUDZ Kateřiny Klapilové mají Češi nejčastěji pět sexuálních partnerů za život, což je obdobné i ve statistikách v sousedních státech.

Četnost sexu ve srovnání s dřívějšími průzkumy může ovlivnit mimo jiné stárnutí populace i množství lidí v dlouhodobém partnerském stavu. „Pro lidi, kteří žijí ve stálém partnerském vztahu, se ta čísla nijak výrazně nemění co se týče sexuálních aktivit,“ doplnila Klapilová.

‚Každá vyspělá země má festival sexu.‘ Erotickou přehlídku v Jižní Koreji zrušili den před zahájením

Číst článek

„Průměrný věk prvního sexu u žen je 17,46, u mužů je to průměrně v 18,33 letech. Průměrný věk prvního sexu se od posledního výzkumu v roce 2013 příliš nelišil,“ popsala Klapilová, která je zároveň hlavní metodik průzkumu.

Sex nemělo nikdy téměř šest procent žen a přes osm procent mužů.

Frekvenci sexuálních aktivit ovlivňuje věk, u starších lidí četnost sexu klesá, ale i mezi současnými mladými lidmi je podle odborníků překvapivě nízká.

„Z dat vyplývá, že průměrně měly ženy za poslední měsíc sex s druhou osobou 0,71krát a muži 0,99krát. Ve věkové kategorii 18 až 25 let to bylo u žen průměrně 1,7krát za poslední měsíc a u mužů 1,3krát,“ uvedl garant výzkumu Petr Weiss. Dodal, že lidé, kteří měli v době sběru dat dlouhodobý partnerský vztah, uváděli frekvenci sexu s partnerem za měsíc průměrně 5,72krát u mužů a 5,63krát u žen.

Data též ukázala, že nějaká ze sexuálních potíží se v životě po dobu alespoň několika měsíců objevila u více než 61 procent žen a přes 55 procent mužů.

Sexuální potíže 

Potíže dosáhnout orgasmu se v posledním roce podle průzkumu objevily zhruba u 21 procent žen, což je srovnatelné s německým celonárodním průzkumem z roku 2019, ve kterém tuto potíž za poslední rok uvedlo přibližně 23 procent žen.

‚Ne znamená ne.‘ Sněmovna podpořila změnu vymezení znásilnění na nesouhlasný pohlavní styk

Číst článek

„U žen jsme mapovali také způsoby dosahování orgasmu. Z dat vyplývá, že při masturbaci dosahují ženy orgasmu nejčastěji klitoridálním drážděním (43,9 procenta případů), zatímco při partnerských sexuálních aktivitách nejčastěji kombinovaným drážděním (48,6 procenta případů),“ doplnila Lucie Krejčová z NUDZ.

Obdobné průzkumy mezi lety 1993 až 2013 zpracovával Sexuologický ústav 1. LF a VFN. Nový průzkum CzechSex podle odborníků jako první v Česku respektuje mezinárodní doporučení pro metodiku provedení reprezentativních výzkumů sexuality a genderu.

Ukázal, že sedm procent lidí v populaci má jinou než heterosexuální orientaci. Nejčastější neheterosexuální orientace je bisexualita/pansexualita, představuje přes tři procenta obyvatel.

Druhou nejpočetnější skupinou jsou gayové, kterých jsou dvě procenta, leseb 0,6 procenta a nebinárních a genderově rozmanitých osob je v populaci 0,4 procenta.

„Pro 33,5 procenta obyvatel ČR je zcela přijatelné, aby homosexuální páry měly stejná práva jako páry heterosexuální,“ dodala Andrea Stašek z Institutu pro psychologický výzkum Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Do průzkumu bylo sesbíráno 4660 odpovědí prostřednictvím internetu a 2009 odpovědí osobním dotazováním, celkově tedy vychází ze vzorku 6669 lidí.

Podrobné výsledky najdou zájemci na webu www.intimitavcr.cz. Příští rok má vyjít i publikace s detailní analýzou sexuálního chování, zdraví a well-beingu obyvatel ČR.

ČTK

Přečtěte celý článek