Češi míří do velké pasti kvůli nízkým cenám energií. Varování před plynovými kotly

před 5 měsíce 99

Na první pohled by se mohlo zdát, že klesající ceny elektřiny a plynu jsou pro domácnosti velkým přínosem, jelikož si na této položce domácího rozpočtu budou moci konečně ulevit. Ovšem odborníci upozorňují na skutečnost, že poměrně snadno mohou vstoupit do pasti, ze které se potom budou jen složitě dostávat.

Ceny rychle klesají

Letos totiž nastane velká výměna starých kotlů, které už se jednoduše nebudou smět dále používat. Domácnosti je budou muset odstavit už k 1. září a nahradit je jiným zdrojem vytápění. Nejde přitom o malý počet, týká se to přibližně 150 tisíc domů, kde takto nadále topí.

Ještě před nedávnem by tito lidé možná sáhli pro nákladnější, ale úspornější řešení v podobě tepelného čerpadla, ideálně kombinovaného s fotovoltaickými panely. To bylo řešení, které se všeobecně doporučovalo a navíc je možné na něj získat zajímavé dotace.

Dávalo to však smysl především v době, kdy ceny plynu atakovaly historická maxima a zdálo se, že k normálu už se nikdy nevrátí. Teď to ale vypadá, že by se mohly skutečně vrátit na velmi rozumnou úroveň, což z plynu udělá opět cenově konkurenceschopné palivo.

Přijdou značné výdaje

Pravděpodobně tedy dojde k tomu, že drtivá většina lidí se starým kotlem zvolí jako nový zdroj vytápění kondenzační plynový kotel. “To je ale velmi ošemetné a může to dostat domácnosti do pasti, protože cena plynu umí hodně kolísat a pro řadu domácností to může do budoucna znamenat velký problém, jak jsme viděli nedávno,” uvedla k tomu Komora obnovitelných zdrojů energie.

Naráží tak na skutečnost, že ceny plynu mohou v blízké, ale i střednědobé budoucnosti opět masivně vzrůst. Pro tyto domácnosti často se starými rodinnými domky by to potom znamenalo obrovské náklady.

Čtěte také: Zákaz plynových kotlů. Už v roce 2025 se mají instalovat výhradně tepelná čerpadla

Dalším rizikem je potom to, že se plynové kotle časem úplně zakážou. Vývoj k tomu směřuje, byť zatím přesně nevíme, kdy se tak stane. Na druhé straně, ani tepelné čerpadlo není bez nevýhod. Jeho pořizovací cena je vysoká a od nového roku pro něj zdražila elektřina.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek