Češi na olympiádě: Běžkyni Simonu Vrzalovou brzdila zranění, teď je českou mistryní

1 měsíc starý 15

Simona Vrzalová (33 let), atletika

  • Disciplína: běh na 1 500 metrů
  • Datum a místo narození: 7. dubna 1988, Český Těšín
  • Výška a váha: 165 cm, 58 kg
  • Klub: SSK Vítkovice
  • Trenér: Augustin Šulc

Nadějnou atletku Simonu Vrzalovou zpočátku kariéry dlouho provázely vleklé zdravotní potíže. Naplno se vrátila až po 11 letech v sezoně 2016, kdy si ve francouzském Carquefou zaběhla osobní rekord na trati 5 000 metrů a zařadila se na druhé místo českých historických tabulek na této distanci. Následně brala na mistrovství ČR běžecký double na tratích 1 500 a 5 000 metrů.

Na atletickém mistrovství Evropy v roce 2017 zaběhla na patnáctistovce desáté místo. V roce 2018 finišovala na Zlaté tretře na třetím místě v novém osobním rekordu, dvakrát si zazávodila na mítincích Diamantové ligy a na ME v Berlíně vybojovala páté místo.

Následně byla nominována do týmu Evropy pro Kontinentální pohár, který se konal na jejím domácím stadionu v Ostravě, kde obsadila šesté místo.

Na halovém mistrovství Evropy 2019 v Glasgow si doběhla pro šestou příčku. Slibně rozjetou sezonu ale přerušilo zranění a Simona pod otevřeným nebem vůbec nezávodila. V průběhu halové sezony 2020 se po pauze dostávala do závodního rytmu. V létě získala na MČR tituly na tratích 1 500 i 5 000 m. A nyní Vrzalová poprvé zkouší štěstí na olympijském turnaji.

„V mojí rodině žádní sportovci nejsou, takže mi dalo pěkně zabrat přemluvit rodiče, aby mě přihlásili do atletiky,“ přiznala v rozhovoru pro běžecký web s tím, že se jí stáválo, že se jí v dospělosti na tréninky moc nechtělo. Vždy ji ale vyhecovali kolegové nebo trenéři.

Běžkyně na středních a delších tratích pak nejraději regeneruje v bazénu. „Občas si zajdu zaplavat, ale po dvou bazénech mě to přestane bavit, potom ráda blbnu na tobogánu nebo se potápím a baví mě skoky do vody,“ dodává s úsměvem.

Jejím oblíbeným životním mottem je: Nikdy nevěř ničemu, co o tobě říkají ostatní.

Zdroj