Češi vidí příští rok optimisticky, i když se často mračí. Průzkum ukázal, co je spojuje

před 3 týdny 35

Na dotaz, jaký čekají příští rok, lidé odpovídali poměrně vyrovnaně, uvedl Psychologický ústav. Stejný jako letošní rok bude ten příští podle 33,5 procenta lidí a k opatrnému optimismu se kloní 36,4 procenta. Pesimistických bylo v otázce nadcházejícího roku 30,1 procenta účastníků průzkumu.

ČTĚTE TAKÉ: Zlato, bitcoin, akcie a ekonomika v roce 2025. Svět doufá v růst, jak zasáhne faktor Trump?

Očekávání do nového roku jsou podle autorů průzkumu opatrnější, než odpovídá obecné nátuře Čechů. „My Češi se často mračíme a ve společnosti se občas vznáší ‚blbá nálada‘. Ale náš průzkum ukazuje, že občané ČR mají spíše sklon k optimismu. Naši respondenti se nejčastěji hodnotili jako mírní optimisté. V očekávání roku 2025 ale byli rezervovanější,“ uvedla hlavní autorka průzkumu Martina Klicperová z Psychologického ústavu.

Otázku, co lidi v Česku dlouhodobě spojuje a rozděluje, tazatelé pokládali jako otevřenou, tedy bez nabídky možných odpovědí. Pomoc, charitu, solidaritu nebo dobrosrdečnost vidí jako spojující faktor 17,4 procenta lidí. „V této souvislosti většina respondentů (na 55,5 procenta) v závěru dotazníku uvedla, že letos na charitu sami přispěli, asi třetina dokonce opakovaně a dalších 12 procent o tom alespoň uvažovalo,“ podotkl Psychologický ústav.

Hokej za spojující považuje téměř 11 procent lidí, sport a sportovní úspěchy obecně včetně hokeje 19,5 procenta. Historie, tradice nebo Vánoce spojují podle pěti procent Čechů, pivo, alkohol nebo hospoda podle 4,2 procenta. Kritiku politiky uvedlo jako spojující faktor 10,7 procenta dotázaných, více než desetina napsala nějaký povahový rys.

Smysl pro humor jako pozitivní vlastnost Čechů

„Z více než stovky odpovědí, které se týkaly typické české povahy, jednoznačně převažují negativní soudy, na prvním místě především široká kategorie popisující věčnou nespokojenost Čechů, přímo ‚zálibu ve stěžování na všechno a na všechny‘,“ uvedla Klicperová. Z pozitivních vlastností se podle ní nejčastěji objevil smysl pro humor včetně černého, dále optimismus a šikovnost, vynalézavost nebo zlaté české ručičky.

Za hlavní rozdělující faktor označilo 60 procent lidí politiku a politiky. „Přitom 43,9 procenta mluvilo o politice a politicích obecně, deset procent si adresně stěžovalo na vládu a necelá čtyři procenta na opozici,“ uvedl Psychologický ústav. Finance a zvláště drahota a majetkové rozdíly rozdělují podle 9,3 procenta dotázaných, národní povaha včetně odpovědí jako závist, diskriminace či hloupost podle 8,3 procenta. Ukrajinu a válku v této zemi vidělo v průzkumu jako rozdělující faktor 7,3 procenta lidí.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi očekávají výrazný růst mezd. Argumentují inflací a životními náklady, popsal expert

Přečtěte celý článek