Česká ambasáda v Moskvě je paralyzovaná. Fungují jen konzulové, zbytek letí domů

2 týdny starý 4

„Jediné, co funguje, je konzulární úsek, skončil politický úsek, hospodářský úsek, řešíme i praktické věci fungování té ambasády. Je to pro ambasádu jako takovou velká rána,” uvedl na pondělní tiskové konferenci Hamáček, který dočasně vede kromě ministerstva vnitra i resort zahraničních věcí.

Moskva vyhostila 16 diplomatů a čtyři další pracovníky českého velvyslanectví v reakci na vypovězení 18 ruských diplomatů z Prahy kvůli podílu Ruska na výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014.

„Reakce je silnější, než jsme očekávali. Museli jsme ji očekávat, současně ale Česko nic neprovedlo. My jsme se stali obětí jejich operací,” podotknul Hamáček.

Den na sbalení

Všichni vyhoštění Češi se z Ruska vrátí v noci na úterý vládním speciálem, který pro ně Česko pošle. Na opuštění země dostali pouze 24 hodin, čeká je tedy náročný den. „Během dne se museli sbalit. Řešíme například složitosti jako přepravu jejich domácích mazlíčků,” přiblížil Hamáček.

Ruští diplomaté by měli opustit Česko během pondělí. Narozdíl od Čechů ale dostali dvojnásobek času na balení, tedy 48 hodin.

Po odchodu vyhoštěných českých diplomatů tedy fakticky zůstane na ambasádě v Moskvě pouze pět diplomatů. Někteří opoziční politici volají po zeštíhlení ruské ambasády v Praze, která je dlouhodobě naddimenzovaná a čítá asi 120 pracovníků. Hamáček v této souvislosti trvalé zeštíhlení připustil. „Postup může být i tímto směrem.”

Zdroj