Česká armáda ve Španělsku převzala zbrusu nový letoun CASA

2 měsíce starý 70

Ve Španělsku už se proto školí čeští piloti i technici. Slavnostního ceremoniálu se u výrobce zúčastnil za českou armádu například velitel vzdušných sil Petr Mikulenka.

Do Česka bude nová CASA přepravena 17. května, na začátku léta by ji mělo následovat druhé letadlo. V Česku je budou před zařazením do výzbroje očekávat vojskové zkoušky.

Nová letadla mají být podle Mikulenky jednou z náhrad loni vyřazených dopravních strojů JAK-40. „Novými letouny doplníme flotilu čtyř, které již máme a které již provozujeme deset let,” řekl. Budou podle něj plnit stejné úkoly.

„Budou se podílet na zajišťování zahraničních misí, na transportu osob nebo cargo materiálu, pomáhat při různých humanitárních misích a samozřejmě nesmíme zapomenout, že tyto platformy slouží k podpoře pozemních vojsk a výsadkového praporu," dodal.

Smlouvu na nákup dvou taktických transportních letounů CASA C-295MW ministerstvo obrany uzavřelo v prosinci 2019. Za dvě letadla zaplatí 2,3 miliardy korun s DPH. Podle zástupkyně sekce výzbroje a akvizic ministerstva obrany Barbory Stoklasové, která letoun za český úřad přebrala, se ministerstvu díky nákupu již předvyrobených letounů podařilo ušetřit asi 500 milionů korun proti běžným pořizovacím cenám. V ceně je také pozemní vybavení, náhradní díly a školení personálu.

Nové stroje odlišují od dosud používaných letounů CASA například winglety, tedy malé plochy na konci křídel, které podle Ondřeje Henžlíka, projektového manažera sekce výzbroje a akvizic ministerstva obrany, snižují spotřebu paliva až o šest procent. Prodlužují tak výrazně jeho dolet.

Pro komanda i papaláše

C-295MW jsou podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové vybaveny nejmodernějšími komunikačními, navigačními a řídícími systémy včetně satelitního a datového spojení. Schopné jsou přepravit až 66 cestujících anebo 46 výsadkářů. Při změně uspořádání je možné zajistit pro cestující vyšší standard, letadla budou používat i ústavní činitelé při letech do bližších evropských destinací. Naložit je také možné 24 ležících pacientů nebo jednoho pacienta na lehátku intenzivní péče a až devět tun náladu.

Armáda již stroje CASA používá pro výcvik, přepravu materiálu, vojáků i ústavních činitelů, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově. Vojáci mají nyní k dispozici čtyři letadla, flotila se rozšíří na celkem šest kusů. Podle Henžlíka budou postupně již užívané stroje modernizované na úroveň nově pořizovaných. První je již ve španělských hangárech.

Zdroj