Česká obchodní inspekce zůstává bez ředitele. Síkela v prvním kole nevybral vhodného kandidáta

5 měsíce starý 41

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v prvním kole nevybral vhodného kandidáta na ústředního ředitele České obchodní inspekce (ČOI). Ministerstvo průmyslu a obchodu proto připravuje druhé kolo výběrového řízení. V úterý to za odbor komunikace resortu uvedl David Hluštík. ČOI je bez šéfa sedmý měsíc, předchozí ústřední ředitel Mojmír Bezecný z místa odešel k loňskému 30. září.

Praha 17:08 19. dubna 2022

Ministr Síkela v prvním kole nevybral vhodného kandidáta na ústředního ředitele ČOI | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Příjem přihlášek do výběrového řízení na pozici šéfa skončil loni 17. září, zpravidla do 90 dnů od uplynutí lhůty pro podávání žádostí má být podle § 164 odst. 1 zákona o státní službě řízení dokončeno.

Dvě třetiny prověřovaných USB nabíječek neprošly kontrolou. Česká obchodní inspekce je stáhla z trhu

Číst článek

„V rámci výběrových řízení je lhůta dodržována, avšak v uvedeném případě nebylo možné ji zcela dodržet z objektivních důvodů,“ uvedl Hluštík.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na místo šéfa ČOI přijalo sedm přihlášek. Výběrová komise v polovině října doporučila tři nejvhodnější. Státní tajemnice a ministr průmyslu následně musejí uzavřít dohodu o výběru uchazeče, nebo ministerstvo musí vyhlásit druhé kolo výběrového řízení.

ČOI nyní vede zástupce bývalého ústředního ředitele Vlastimil Turza, zároveň je vedoucím právního oddělení ústředního inspektorátu ČOI. Turza je podle dřívějšího vyjádření úřadu oprávněn vykonávat téměř veškeré pravomoci ústředního ředitele, nemůže ale rozhodovat o přijetí nových zaměstnanců do služebního poměru ani o ukončení jejich služebních poměrů.

Obchodní inspekce nařídila stažení hračky Piánko na baterie. Obsahuje nadlimitní množství olova

Číst článek

Nemá ani pravomoc jmenovat či odvolávat vedoucí zaměstnance ČOI. Do doby jmenování nového šéfa úřadu v těchto případech rozhoduje státní tajemnice ministerstva průmyslu.

Bezecný požádal o uvolnění z funkce ředitele ČOI ze soukromých a rodinných důvodů. Úřad vedl od roku 2014, v ČOI pracoval od roku 1986. Před nástupem do čela inspekce vedl zhruba sedm let krajský inspektorát v Ostravě, předtím zastával místo zástupce ředitele a inspektora.

ČOI zajišťuje ochranu práv spotřebitelů, má na starosti mimosoudní řešení spotřebitelských sporů. Kontroluje firmy a živnostníky, kteří nabízejí zboží a služby. Nesleduje kvalitu potravin, pokrmů a tabákových výrobků. Úřad se člení na ústřední inspektorát a jemu podřízené inspektoráty se sídly v sedmi krajských městech.

ČTK

Zdroj