Česká pošta jako největší dealer drog? Virtuální překupníci objevili kouzlo zásilkoven

5 měsíce starý 303

Zavřené noční kluby a méně vzájemných kontaktů. Lockdown se promítl i do způsobu shánění nelegálních látek. Zájemce nepřímo nahnal do virtuálního prostoru. „Došlo k akceleraci i zvýšené distribuci drog prostřednictvím objednávek na internetu a skrytém internetu,“ řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Podle něj jsou s tímto prodejem spojeny zásilkové služby, poštovní služby a kryptoměny.

Podchytit takovýto obchod je podle policie složité. „Česká pošta je s nadsázkou největší dealer drog v České republice. Při zajištění těchto zásilek spolupracujeme s policií, protože má v těchto případech hlavní pravomoc,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Podle šéfa Národní protidrogové centrály virtuální svět vnesl do tohoto nelegálního obchodu novou dimenzi. „Pro spoustu lidí to znamená i to, že nemusí vstupovat do kriminální subkultury a nemusí se potkat s kriminálním prostředím,“ uvedl Frydrych, proč lidé využívají těchto služeb.

Narozdíl od jiných států je v Česku držení malého nožství drogy jen přestupkem a ne trestným činem. V souvislosti s drogami je proto dlouhodobě nejčastější trestný čin nedovolená výroba. Policie ale upozorňuje, že uživatelé drog mají sklony k porušování zákona proto, aby získali finanční prostředky na drogy.

Zdroj