Ostrá slova expremiéra Andreje Babiše padla na mimořádné schůzi sněmovny k bezpečnostním hrozbám svolanou z podnětu koalice. Šéf hnutí ANO označil schůzi za „antibabišovskou“. V úvodu středečního pokračování poslaneckého jednání zpochybnil důvody schůze. Za největší nebezpečí pokládá Babiš „militaristickou zradikalizovanou“ vládu Petra Fialy (ODS), která podle lídra ANO „neustále mluví o válce“. Následně se pustil do médií a dalších oponentů.
„Normální člověk nechápe, proč byla svolaná tahle schůze. Je to antibabišovská schůze, schůze proti hnutí ANO,“ řekl bývalý premiér Babiš k poloprázdné Sněmovně, zejména v řadách koalice. Kabinet se podle něho snaží zamaskovat to, že za 2,5 roku nemá žádné výsledky kromě „rekordní drahoty a chudoby“, neplní své sliby, nemá koncepci a chlubí se jen prací jeho bývalé vlády. Fialova vláda se zaměřila podle Babiše jen na podporu Ukrajiny. „Jediné, co je váš program a co tuto nesourodou vládu spojuje, je ‚Antibabiš‘,“ prohlásil.
Mimořádná chůze pokračuje už druhým dnem. V úterý vystoupil premiér Petr Fiala, ve středu na něj od rána navázal Babiš. Kromě současné koalice kritizoval opět média, především veřejnoprávní Českou televizi.
„Česká televize už roky jede Antibabiše a podporuje koalici,“ prohlásil. „Česká televize mě nemá ráda a já nemám rád Českou televizi,“ dodal s tím, že televizi vyzývá, aby ho už nezvala do svých pořadů.
Připomněl také debaty před loňskou prezidentskou volbou a některé moderátory jako Václava Moravce, Světlanu Witowskou nebo Martina Řezníčka. Toho označil za „novinářského aktivistu“.
Mnohá média Babiš prohlásil za „pětikoaliční“, ať už šlo o Českou televizi, iRozhlas, server Novinky.cz, Seznam Zprávy, nebo „žumpu Forum24, vedenou psychopatem, který zneužíval jeho syna“.
Úvodní sněmovní debatu ovládli v úterý koaliční řečníci, z nichž někteří opět označili lídra ANO za bezpečnostní riziko. Babiš se proti tomu ve středu ohradil. ANO podle něho nikdy nezpochybnilo české členství v Evropské unii a v NATO, vstup do těchto organizací má za nejlepší rozhodnutí. Fialovu vládu obvinil z toho, že chce v lidech vyvolat strach.
Bezprostředním impulzem pro svolání schůze byl Babišův e-mail, v němž žádal od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), a to včetně toho, zda má děti. E-mail se poté dostal na veřejnost. Lipavský předtím uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. „Zadávání politických rešerší je úplně běžné, vy všichni to děláte taky, podotkl k tomu Babiš.
Po něm mají vystoupit další vrcholní zástupci ANO Karel Havlíček, Alena Schillerová a Klára Dostálová, před níž chce promluvit šéf poslanců SPD Radim Fiala. Následně by měla pokračovat běžná debata, v níž jsou desítky poslaneckých přihlášek.
V úterý dolní komora jednala šest hodin. K přerušení dolní parlamentní komora dospěla na základě domluvy šéfů všech frakcí po téměř dvouhodinové sérii dvouminutových vystoupení, v nichž zejména poslanci ANO hájili nepřítomného předsedu hnutí, vyčítali koalici, že neřeší skutečné problémy, doporučovali jí měřit všem stejně a poukazovali na předlistopadovou minulost prezidenta Petra Pavla.
Za koalici vystupovali v prvních čtyřech hodinách sněmovního jednání zejména členové vlády. Kritizovali Babiše a činnost jeho bývalé vlády a zdůrazňovali potřebu další pomoci Ukrajině, která čelí třetím rokem ruské vojenské invazi. Například předseda ODS Petr Fiala míní, že osud Česka je Babišovi lhostejný, jeho osobní útoky a „extremistická rétorika“ podle ministerského předsedy reálně ohrožují postavení a důvěryhodnost země. Předseda STAN Vít Rakušan vinil Babiše z toho, že využívá marketing strachu k manipulaci s lidmi. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky ukázal Babiš svým chováním, že nemá páteř, podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše pak nemá žádné hodnotové ukotvení vyjma peněz a moci.