Česká televize namíchla Čechy. Zvyšuje poplatek a platit ho bude každý, kdo má mobilní telefon

před 3 měsíce 99

Pokud se na něco finančně skládá prakticky celý národ, mělo by jít o něco, co je velmi široce oblíbené a akceptované. Podobné privilegium má dnes naprosté minimum institucí či projektů. Jedním z nich je dlouhodobě Česká televize, u které však široká obliba stále více přestává platit.

Ještě více peněz

Opravdových fanoušků České televize, kteří by si bez ní nedokázali představit své fungování, velmi rychle ubývá. Naopak přibývá těch, kdo toto veřejnoprávní médium hlasitě kritizují. A často právem, jelikož se u něj ukazuje určitá nevyváženost a snaha upozorňovat na věci pouze jedním daným pohledem.

Mnozí tak mají pocit, že ČT pro ně jednoduše není žádným přínosem, a tak za ni platit nechtějí. Další věcí je to, že televize už dnes disponuje obřím rozpočtem ve výši 7 miliard korun, což žádné jiné médium v Česku nemá. A to včetně třeba TV Nova, která hojně vydělává na reklamě, ale přesto musí hospodařit s částkou o miliardy nižší, nehledě na to, že se u ní předpokládá tvorba zisku pro majitele. ČT žádný zisk generovat nemusí a může všechno utratit.

Jak se přitom ukazuje, utrácení je velmi jednoduché a Česká televize by zvládla rozházet veškeré peníze, které by získala. Je proto na pováženou, že se má od roku 2025 navýšit koncesionářský poplatek, a to o celých 25 Kč na 160 korun. Není přitom vyloučeno, že se bude v dalších letech znovu navyšovat, případně že bude navázán na inflaci.

A zatímco by se spousta lidí už z povinnosti tento poplatek platit ráda vyvázala, chystá se naopak ještě větší zpřísnění pravidel toho, kdo všechno ho musí platit. Aktuálně musí poplatky platit ti, kdo mají doma televizní přijímač. Pokud ho nemáte, platit nemusíte.

Lidé to nechtějí

To se ovšem změní, jelikož podle České televize ji sledují lidé také na jiných zařízeních, jako jsou počítače, mobily nebo tablety. A to už jsou v podstatě všichni, jelikož dnes si nelze představit fungování bez mobilního telefonu. Na něm si ČT teoreticky přehrát můžete, a tak budete platit. Nikoho přitom nezajímá, zda tak skutečně činíte.

Lidé už ale mají podobného přístupu plné zuby. “Já tohle opravdu nechápu. ČT jsem nenaladil už asi pět let, ale stejně musím platit. Vždyť si to mohou zablokovat heslem, tak ať platí jen ti, kdo se na to chtějí dívat,” říká pan Miloš z Brna. “Jiné televize se mi líbí mnohem více, a to jak z hlediska zpravodajství, tak i zábavní tvorby.

Čtěte také: Velké selhání Moravce v České televizi. Tohle už je opravdu na pováženou, je zralý na padáka

Výběr navíc bude již brzy ještě širší. Na český trh totiž vstupuje nový významný hráč. Vysílat tu začne Warner TV s obrovským archivem seriálů, filmů, dokumentů a dalších pořadů. K dispozici přitom bude zcela zdarma pro všechny.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek