České dráhy zdraží jízdné o 15 %

5 měsíce starý 92

Zdražení začne platit spolu s novým jízdní řádem v neděli 11. prosince. Úprava cen se promítne do všech jízdenek, které jsou založeny na kilometrickém tarifu. K úpravám dojde také u dalších služeb a poplatků.

Ceny jízdenek se budou zvyšovat od 10 do 200 korun podle toho, jestli jde o regionální tratě nebo celostátní. Rozsah zdražování tak je od 12 až do 29 %. Cena předplatních karet pak poroste od 60 korun za tříměsíční až do 2 000 korun za tu celoroční kartu IN 100.

K úpravě ceny dojde také u sedmi- a čtrnáctidenní Jízdenky na léto. Tam dokonce o víc než polovinu. Zvýší se také některé dílčí poplatky jako třeba přirážka za zakoupení jízdenky ve vlaku.

Naopak s novým tarifem se má zjednodušit cestování se psy a jízdními koly. Ceny budou už jen dvojí – za přepravu psa 30 a 50 korun a v případě jízdního kola 40 a 60 korun.

České dráhy budou prodávat jízdenky v současných cenách až do půlnoci 10. prosince. Až do té doby bude také možné využívat dvouměsíční předprodej, nebo kupovat čtvrtletní jízdenky.

Zdroj