České firmy opraví bojovou techniku z Ukrajiny. První budou tanky T-64

5 měsíce starý 110

České zbrojní firmy budou opravovat ukrajinskou bojovou techniku, oznámilo v úterý ministerstvo obrany. Prvním kontraktem bude oprava tanků T-64, zajistí ji společnosti skupiny Czechoslovak Group. V budoucnu se mohou opravy rozšířit i na kolové obrněnce typu BTR a BRDM, zapojit se do nich mohou i další české firmy.

Praha 17:31 19. dubna 2022

Tanky T-64 na vojenské základně na východě Ukrajiny. | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Počty opravovaných kusů techniky ministerstvo obrany neuvedlo. České společnosti budou mít za úkol rozsáhlejší práce včetně generálních oprav a zprovoznění dlouhodobě skladované techniky.

Rusové se přeskupili, ale Ukrajinci jsou na útok velmi dobře připraveni, míní generál Šedivý

Číst článek

„Česká republika byla první partnerskou zemí, kterou ukrajinská strana oficiálně oslovila s požadavkem na vzájemnou spolupráci českých a ukrajinských firem při opravách pozemní techniky, kterou je nutné zprovoznit, či která byla poničena v bojích,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Je to podle ní další příklad české pomoci Ukrajině proti agresi Ruska.

Česko již dříve poslalo na Ukrajinu zbrojní materiál za více než miliardu korun. Z bezpečnostních důvodů přesný obsah pomoci úřad nekonkretizuje, podle některých informací byla jeho součástí i těžká bojová technika.

Podle Jany Zechmeisterové z tiskového oddělení ministerstva obrany pomáhá úřad servis dojednat prostřednictvím Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci. První kontrakt dostane Czechoslovak Group na opravy tanků T-64.

Zvykl jsem si. Člověk ale žije s pocitem, že kdykoliv může přiletět raketa, říká zpravodaj z Ukrajiny

Číst článek

„V budoucnu se můžou opravy rozšířit i na kolové obrněnce typových rodin BRD a BRDM a můžou se do nich zapojit i další společnosti,“ uvedla Zechmeisterová.

Obchodní ředitel divize Land Systems holdingu Czechoslovak Group Richard Kuběna ocenil úsilí ministerstva obrany. Administrativa a koordinace spojená s projektem je podle něj velmi náročná

Drobné poruchy či bojová poškození si vlastními silami opraví ukrajinská armáda a ukrajinský obranný průmysl. Česká pomoc spočívá především ve využití kapacit na rozsáhlejší práce včetně generálních oprav,“ dodala pro Radiožurnál Zechmeisterová.

krk, ČTK

Zdroj