České mileniály i Gen Z spojuje obava z drahého bydlení. Hledají si druhou práci

4 měsíce starý 8

Více než třetina českých zaměstnanců ze zmíněných generací žije od výplaty k výplatě. Výsledky ze světa jsou ještě více alarmující, více než polovina lidí nemá žádné úspory a obává se, že nebude schopná pokrýt své výdaje. Mladí lidé si proto hledají druhou práci. V Česku nejčastěji volí jako další úvazek práci v restauracích, maloobchodních prodejnách, rozvážejí jídlo nebo začnou s vlastním podnikáním. Čtrnáct procent se pokouší uspět tím, že začalo psát blog, newsletter nebo nahrávat podcast. 

Polovina zaměstnanců ze zmíněných generací si dokonce myslí, že pokud se během následujícího roku nezlepší stav české ekonomiky, bude pro ně nemožné založit rodinu nebo koupit nemovitost. Stejně tak pochybují, že budou moci požádat o zvýšení platu.

Paradoxně i přesto třetina tvrdí, že si udržuje dobrou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. „S čím ale nejsou natolik spokojení, je flexibilita v tom, kde a kdy pracují. Možnost výběru je pro české respondenty natolik důležitá, že 73 procent Gen Z a 68 procent mileniálů by zvažovalo změnu zaměstnání, pokud by museli být každý den na pracovišti prezenčně,“ tvrdí expertka pro trendy v oblasti HR v Deloitte Andrea Černá.

Přetrvávající stres a vyhoření trápí zaměstnance napříč světem, i v tomto však vychází ti čeští o něco lépe. Nejvíce tomu přispívá dlouhodobá finanční situace, kromě toho také každodenní výdaje, vztahy, obavy o duševní i tělesné zdraví a pohodu v rodině. Prakticky čtyřem z deseti českých gen Z a mileniálů se ale daří večer zaklapnout pracovní počítač a neodpovídat na zprávy. 

Gen Z jsou ale v Česku mnohem více znepokojení z možné politické nestability, řadí ji hned na druhé místo, na třetí místo pak staví obavu z nedostatku zdrojů, zatímco mileniálové to mají přesně naopak.

Průzkum zkoumal třeba i to, jaké osobnosti vnímají lidé za podstatné, když přijde na upozorňování na sociální problémy. Hlavními zůstávají politici, zatímco influenceři, přestože získávají stále větší vliv, zatím v Česku ani ve světě nejsou považováni za ty, kdo by měli hlavní roli v nadnášení sociálních témat.

Řadu ze závěrů průzkumu potvrdil v nedávné době i průzkum od Randstadu. Třetina mladých lidí z finančních důvodů přijala nebo si hledá druhou práci, třetina si zvýšila úvazek a čtvrtina zvažuje, že kvůli nízké mzdě místo změní. Čtyřicet procent z nich to v minulosti z finančních důvodů již učinilo.

„S rostoucími ekonomickými náklady je pro mladé lidi stále důležitější, aby měli práci, která jim zajistí finanční stabilitu a možnost plánovat budoucnost. Přitom pouhé polovině z nich jejich zaměstnavatel pomáhá vyrovnat se s rostoucími životními náklady. Pro 65 procent zaměstnanců je jejich mzda přesto nedostačující,“ říká šéf českého Randstadu Martin Jánský.

Průzkum od personální agentury Grafton dokonce zjistil, že se více než třetině zaměstnanců v Česku žije vyloženě špatně a pociťují dopady krize i ve své práci. „Přispívá k tomu bezpochyby i skutečnost, že kvůli všeobecnému zdražování musela téměř polovina zaměstnanců zapojených do průzkumu přistoupit k úsporám, nejčastěji šetří na energiích, na útratě v restauracích a  za potraviny. I přes nadstandardní mzdy v IT na energiích nejvíce šetří právě respondenti z tohoto oboru,“ tvrdí šéf Graftonu Martin Malo.

Zdroj