Českého slavíka letos získali Lucie Bílá, Marek Ztracený a Kabát

4 měsíce starý 61

foto Vyhlášení vítězů hudební ankety Český slavík, 12. listopadu 2022, Praha. Českého slavíka v kategorii zpěvaček získala Lucie Bílá.

Praha - Českého slavíka letos získali Marek Ztracený, Lucie Bílá a kapela Kabát. Do síně slávy vstoupil zpěvák a divadelník Jiří Suchý. Vítězové jubilejního 60. ročníku hudební ankety si dnes ocenění převzali v pražském Foru Karlín. Do hlasování o nejoblíbenější interprety přišlo podle pořadatelů rekordních 2,110.364 hlasů. Nejvíce jich obdržela Bílá, která se tak stala i Absolutním slavíkem.

"Tohle jsem vážně nečekala," prohlásila Bílá o svém vítězství mezi zpěvačkami v narážce na proslulou větu zesnulého Karla Gotta, který anketě v minulosti tradičně dominoval zároveň s ní. Bílá připomněla, že má doma více než třetinu ze všech zlatých slavíků - konkrétně 21. "Z toho 12 absolutních. Já jsem spokojená," shrnula. "Ježiš, to je pecka," reagovala později na informaci, že získala nejvíce hlasů ze všech - celkem 71.519. Jako druhá se v kategorii zpěvaček umístila loňská vítězka Ewa Farna, třetí místo obhájila Eva Burešová.

Ztracený fanouškům poděkoval za celý uplynulý rok a za to, že mu jejich zájem umožní splnit si příští rok sen o koncertu na fotbalovém stadionu v Edenu. Druhou příčku v kategorii zpěváků obsadil Vojtěch Dyk, třetí byl stejně jako loni Richard Krajčo.

Skupina Kabát nedorazila, protože je na turné. S diváky v sále i u televizních obrazovek se spojila telemostem z haly v Liberci a poděkovala fanouškům za hlasy. "Ahoj, my jedeme dál," vzkázal frontman Josef Vojtek. Druhou nejpopulárnější kapelou je Mirai, která loni zvítězila. Třetí skončil Kryštof.

Mezi hiphopery a rappery vyhráli ATMO music před Calinem a Marpem. Nikdo z oceněných si cenu nepřišel převzít. Zpěvák s moldavskými kořeny Calin Panfili známější jen jako Calin se stal také Objevem roku. V kategorii Nejoblíbenější písnička posluchačů rádia Impuls uspěla skladba Originál od Ztraceného, který tuto cenu získal potřetí v řadě.

Lidé letos pro své oblíbence hlasovali na webu ankety do konce října. Hlas mohli dát maximálně šesti interpretům v každé z kategorií.

Poprvé v historii ankety dnes k předávání cen zahrála skupina Lucie, držitelka čtyř zlatých slavíků. Vystoupil rovněž Jiří Korn, Dara Rolins nebo Vojtaano. Kapela Olympic rozezpívala diváky v sále s písní Okno mé lásky. Pořadatelé také vzdali poctu zpěvačce Haně Zagorové, která v srpnu zemřela ve věku 75 let. Provedením její písně Rybičko zlatá, přeju si dojala Monika Absolonová k slzám řadu přítomných kolegů, kteří poté památku Zagorové uctili potleskem vestoje.

Celonárodní anketu o nejpopulárnějšího zpěváka, zpěvačku a hudební skupinu vymyslel v roce 1962 tehdejší redaktor Mladého světa a pozdější scénárista, režisér a cimrmanolog Ladislav Smoljak. Do roku 1991 nesla název Zlatý slavík. Práva na pořádání ankety nyní vlastní TV Nova.

V posledních letech provázely anketu kontroverze, například kvůli údajné manipulaci s hlasy. V roce 2016 vzbudilo pozornost druhé místo Tomáše Ortela i jeho skupiny Ortel. Kapele spojované s krajní pravicí kritici vyčítali xenofobní texty namířené proti menšinám.

Zdroj