Do Česka v neděli večer dorazí konvoj americké armády, který se vrací z aliančního cvičení v Maďarsku. Na hraniční přechod v Břeclavi přijede jeho první část kolem 21.00. Kvůli plynulosti dopravy bude opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou s asi hodinovým rozestupem. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 kusy vozidel.

Praha 8:42 13. června 2021

Kvůli plynulosti dopravy bude opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou s asi hodinovým rozestupem (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Z Břeclavi konvoj pojede do Rančířova na Jihlavsku, kde vojáci přespí. Po dálnici D1 poté zamíří přes Pražský okruh a dálnici D5 na hraniční přechod Rozvadov. Na opuštění českého území má každá část konvoje maximálně 48 hodin. Američtí vojáci již přes české území přejížděli v opačném směru na konci května.

Z Česka v noci odjeli poslední vojáci z amerického konvoje. Vracet se budou v polovině června

Číst článek

Američani budou před vstupem na české území otestování na covid-19, většina z nich ale podle Dvořákové již byla proti onemocnění očkována.

V Maďarsku se americká jednotka účastnila cvičení Saber Guardian 2021, které je součástí aliančního cvičení NATO Defender Europe 2021. Přejezdy amerických jednotek přes Českou republiku na toto cvičení se konají pravidelně od roku 2015. Výjimkou byl minulý rok, kdy bylo cvičení zrušeno.

Účelem cvičení Saber Guardian 2021 mělo podle armády prověřit připravenost a součinnost mezi aliančními a partnerskými armádami a armádou Spojených států. Zúčastnilo se ho téměř 13 500 vojáků z 16 různých zemí.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Leonard a George režírovali výhru Clippers nad Utahem, domácí slaví první vítězství v sérii

  2. ONLINE: Epidemie dál výrazně zpomaluje. V sobotu přibylo v Česku 74 nových případů covidu-19

  3. Ukrajina slaví třicet let nezávislosti. Historický milník připomíná výstava Dlouhá cesta k samostatnosti

  4. Českem projede v neděli večer konvoj americké armády. Vrací se z cvičení NATO v Maďarsku

  5. Biochemik Hostomský: Všechny síly bych upřel na rizikové skupiny, očkovat děti je předčasné

  6. Od července umožní volné cestování po EU, důležitý je ale i v Česku. Co je covidpas a jak ho získat?

Aktuální témata

MS hokej 2021 program, MS hokej 2021, ME ve fotbale 2020 program, Vrbětice, Koronavirus, Parlamentní volby 2021, Výsledky voleb v obcích, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Olympijské hry 2020 Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Euro 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, Volby 2021: Benešov, Beroun, Blansko, Bruntál, Břeclav, Česká Lípa, České Budějovice, Český Krumlov, Děčín, Domažlice, Frýdek-Místek, Havlíčkův Brod, Hodonín, Hradec Králové, Cheb, Chomutov, Chrudim, Jablonec nad Nisou, Jeseník, Jičín, Jihlava, Jindřichův Hradec, Karlovy Vary, Karviná, Kladno, Klatovy, Kolín, Kroměříž, Kutná Hora, Liberec, Litoměřice, Louny, Mělník, Mladá Boleslav, Most, Náchod, Nový Jičín, Nymburk, Olomouc, Opava, Ostrava-město, Pardubice, Pelhřimov, Písek, Prachatice, Prostějov, Přerov, Příbram, Rakovník, Rokycany, Rychnov nad Kněžnou, Semily, Sokolov, Strakonice, Svitavy, Šumperk, Tábor, Tachov, Teplice, Trutnov, Třebíč, Uherské Hradiště, Ústí nad Labem - město, Ústí nad Orlicí, Vsetín, Vyškov, Zlín, Znojmo, Žďár nad Sázavou

Doporučujeme