Česko by mělo poskytnout 40 milionů na rozvoj Afghánistánu

3 měsíce starý 15

17. července 2021, 14:08 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Česká republika by letos měla opět poskytnout Afghánistánu 40 milionů korun na podporu tamních obranných a bezpečnostních sil a udržitelného rozvoje země. Materiál ministerstva zahraničí, který má ČTK k dispozici, brzy projedná vláda. Stejnou pomoc poskytovalo Česko v letech 2018 až 2020, o čemž kabinet rozhodl už v roce 2016.

Afghanistán, ilustrační foto

Afghanistán, ilustrační foto
FOTO: Pixabay

Česká diplomacie chce nyní podporu rozvoje a stabilizace Afghánistánu prodloužit do roku 2024, v každém roce by se ale ad hoc o příspěvcích rozhodovalo po analýze politicko-bezpečnostního vývoje v zemi.

Výše poskytnuté částky se bude též odvíjet od peněz schválených na zahraniční rozvojovou spolupráci pro konkrétní roky. Prostředky totiž budou hrazeny právě z rozpočtu na zahraniční rozvojovou spolupráci a humanitární pomoc.

Polovina z navrhovaných 40 milionů pro letošní rok je určena pro Afghánský rekonstrukční svěřenecký fond (ARTF), který je pod přímým dohledem Světové banky. Peníze by měly jít na zemědělství, rozvoj venkova a vzdělávání. Fond, se kterým ČR spolupracuje od roku 2014, se soustředí především na posilování soběstačnosti afghánské společnosti, včetně tvorby pracovních míst a možností obživy obyvatel.

Druhá polovina poslouží na podporu afghánských obranných a bezpečnostních sil. České peníze přispívají k plnění spojeneckých závazků. Část těchto zdrojů půjde i na pokrytí bezpečnosti v Kábulu, což souvisí i s bezpečností diplomatických misí včetně českého velvyslanectví v Kábulu.

Na konci června se do České republiky vrátilo posledních 12 českých vojáků z alianční mise v Afghánistánu. Mise se od roku 2002 účastnilo na 11.500 českých vojáků, 14 jich zahynulo.

Andrej Babiš

Piráti podali na Babiše žalobu

16.07.2021 14:02 Aktualizováno Piráti podali ke Krajskému soudu v Praze žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO). Šířil podle nich…

Zdroj