Česko by mělo silně krotit určité politiky, reaguje Čína na příjezd viceprezidentky Tchaj-wanu do Prahy

před 6 měsíce 68

Čínské ministerstvo zahraničí v úterý protestovalo proti návštěvě zvolené tchajwanské viceprezidentky Siao Pi-kchim v Praze. Informovala o tom agentura Reuters. Česká vláda by podle čínské diplomacie měla krotit politiky, kteří mají se zástupci ostrova vřelé vztahy. Siao do Prahy přicestovala v pondělí a setkala s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) u příležitosti semináře o spolupráci Česka a Tchaj-wanu pořádaného projektem Sinopsis.

Peking/Praha 12:51 19. března 2024

Hsiao Bi-khim

Nová tchajwanská viceprezidentka Siao Pi-kchim | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Čína po lednových prezidentských volbách na demokraticky uspořádaném Tchaj-wanu zopakovala, že eventuální sjednocení s ostrovem považuje za nevyhnutelné. Prezidentského úřadu na ostrově se v květnu ujme Laj Čching-te, který užívá i anglické jméno William Lai, z Demokratické pokrokové strany (DPP).

Nový prezident Tchaj-wanu je podle Číny potížista. Tenze s ostrovem už nemají kam růst, míní sinolog

Číst článek

Jeho viceprezidentku Siao Peking označuje za „zarytou separatistku“, která bojuje za nezávislost ostrova, a uvalil na ni sankce, připomíná Reuters. Laj sám v lednu oznámil, že nemá v úmyslu nezávislost vyhlašovat.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien v úterý podle agentury Reuters uvedl, že česká vláda by měla „silně krotit určité (české) politiky“ a „přijmout účinná opatření, aby odstranila negativní vliv tohoto incidentu“.

Čína považuje Tchaj-wan za svou provincii. Demokratické zřízení na Tchaj-wanu má kořeny v konci 40. let minulého století, kdy generála Čankajška, vůdce Národní strany (Kuomintang), vytlačili z pevninské Číny komunisté v čele s Mao Ce-tungem, ačkoliv skutečná demokratizace probíhala až v dalších dekádách.

Tchajwanské volby jsou pro Čínu malou útěchou. Sjednocení ale Tchajwanci odmítají, popisuje sinolog

Číst článek

Nezávislost Tchaj-wanu dnes uznává jen hrstka světových zemí, řada dalších však s tamními politiky udržuje vřelé ekonomické, bezpečnostní i diplomatické vztahy.

Předseda Senátu Vystrčil je mezi českými politiky jedním z nejhlasitějších zastánců rozvíjení partnerství z Tchaj-wanem. „Společně jsme také uctili památku (zesnulého bývalého předsedy Senátu) Jaroslava Kubery. Děkuji za tuto možnost,“ okomentoval v pondělí fotografii se Siao na síti X Vystrčil.

Sinopsis, který dotyčný pondělní seminář pořádal, je projekt neziskové organizace AcaMedia, spolupracuje na něm katedra sinologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se vývojem v Číně i jejím vlivem v České republice a jinde ve světě.

Při příležitosti konání semináře Posilování partnerství a spolupráce mezi Taiwanem a Českou republikou organizovaného @sinopsiscz jsem se dnes setkal s nově zvolenou viceprezidentkou Taiwanu @bikhim. Společně jsme také uctili památku Jaroslava Kubery. Děkuji za tuto možnost. pic.twitter.com/LzjcPR35cb

— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) March 18, 2024

ČTK

Přečtěte celý článek