Česko čeká mimořádný silvestr. Za přítomnost venku hrozí pokuta až deset tisíc

2 týdny starý 16

Česko čeká mimořádný silvestr. Za přítomnost venku hrozí pokuta až deset tisíc

Konec roku zastihne Česko v pátém, nejpřísnějším protiepidemickém stupni opatření. Mimo jiné znamená zákaz vycházení od 21:00 do 05:00, uzavření restaurací či hotelů a omezení počtu účastníků hromadných akcí na dva lidi. Na veřejně přístupných místech je také zakázáno pití alkoholu.

Někteří lidé spojují oslavy přechodu na nový rok s odpalováním zábavní pyrotechniky. Letos jim situaci zkomplikuje nejen zákaz vycházení, vedení Prahy také rozhodlo o omezení počtu míst, kde je možné petardy a světlice používat.

Na dodržování všech opatření budou letos dohlížet jen v metropoli stovky policistů, doplní je 300 strážníků. Posílit kontroly protikoronavirových opatření plánuje policie i na jiných místech Česka.

Policisté v Olomouckém kraji se budou snažit řešit případné nedodržování vládního nařízení o silvestrovské noci především domluvou. "Hlídky budou posíleny podobně jako v předchozích letech," řekl policejní mluvčí František Kořínek. Pokud domluva na místě nepomůže, může přijít na řadu předání přestupku správnímu orgánu nebo pokuta až 10 000 korun. 

Policie v Královéhradeckém kraji v poslední den v roce mírně posílila dohled nad dodržováním opatření proti šíření koronaviru. Zaměří se na místa, kde by se lidé mohli shromažďovat, jako centra měst. "V případě, že budou venku skupinky lidí, policisté budou vyhodnocovat všechny okolnosti a podle toho budou věc řešit například domluvou, upozorněním na platná nařízení nebo přistoupí k restriktivním opatřením, jako je pokuta nebo oznámení na příslušný úřad," dodala mluvčí krajské policie Eva Prachařová.

V posledních dnech roste zájem o jednodenní návštěvy horských oblastí. Lyžařská střediska vládní nařízení uzavřelo, lidé tak většinou vyrážejí za turistikou nebo sáňkovat. Také tam zaměřuje policie pozornost. Motoristé často parkují na místech, která nejsou k tomu určená.

"V Orlických horách jsme zaznamenali ve větší míře parkování na místech, kde je zákaz stání. Takto parkující vozidla pak komplikují průjezd vozidlům integrovaného záchranného systému či údržby silnice," uvedla mluvčí Prachařová.

Zdroj