Česko dostalo od Evropské komise finální zprávu k zemědělskému auditu k Babišovu střetu zájmů

4 měsíce starý 29

Stálé zastoupení Česka v Bruselu obdrželo ve středu anglickou verzi finální zprávy ohledně auditu ke střetu zájmů expremiéra Andreje Babiše (ANO). Na twitteru o tom ve čtvrtek informoval lidovecký ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Aktualizováno Praha/Brusel 7:52 31. 3. 2022(Aktualizováno: 8:30 31. 3. 2022)

Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Včera večer jsme prostřednictvím Stálého zastoupení v Bruselu obdrželi anglickou verzi finální zprávy k auditu ke střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše,“ uvedl ve čtvrtek ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Vyplatili ji ze státní kasy a slíbili na ní ověřit střet zájmů. Vláda nezažaluje Brusel kvůli dotaci Agrofertu

Číst článek

„Se zprávou se nyní musíme detailně seznámit, poté budeme aktivně informovat o dalším postupu ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem,“ dodal.

„Státní zemědělský intervenční fond včera obdržel od Evropské komise závěrečnou zprávu z auditního šetření ve věci potenciální existence střetu zájmů. Nyní se se zprávou detailně seznámíme a na základě těchto skutečností vyjádříme své stanovisko k dalšímu postupu o dotčených žádostech o dotace,“ potvrdil pro iROZHLAS.cz mluvčí fondu Miroslav Bína.

„V rozhodném období, kterého se týká auditní šetření, byla proplacena pouze jedna dotace v celkové výši 30 606,96 eur společnosti Schorm Farms spol. s.r.o. Tato dotace byla proplacena ještě předtím, než bylo zahájeno auditní šetření. Žádné další dotace nebyly po zahájení auditního šetření proplaceny,“ dodal.

V současném přepočtu jde o téměř tři čtvrtě milionu korun. Firma Schorm Farms patří od roku 2008 do koncernu Agrofert, který Babiš vložil do svěřenských fondů.

Ministr Síkela odebere Penamu dotaci 100 milionů na ‚lepší‘ tousťák. Brusel mu dal důvod v podobě posudků

Číst článek

Evropská komise měla ze zákona na zaslání takzvané závěrečné zprávy čas do 25. dubna. Jak ale server iROZHLAS.cz informoval začátkem března, vedení Státního zemědělského intervenčního fondu žádalo Brusel, aby finální výstup z kontroly střetu zájmů zaslal co nejdřív.

Pro připomenutí: v lednu 2019 zamířila do Prahy z Bruselu auditní mise kvůli kontrole střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše. Jedna část prověrky se zaměřila na investiční dotace, které rozděluje v největší míře ministerstvo průmyslu a obchodu. V jejich případě už je výsledek známý a definitivní: Babiš porušoval zákona a Agrofert čerpal v daném období dotace neoprávněně.

Druhá část auditorů pak právě v zemědělském fondu prověřovala dotace mířící na zemědělské projekty dceřinek Agrofertu. Od nich dorazily do Česka zatím jen předběžné závěry, které byly obdobné jako v případě prvního auditu. Poté ale následovala smírčí jednání mezi tuzemskými a unijními úředníky. A na konečnou zprávu se stále čeká.

ako, tec

Zdroj