Česko je pátou nejpostiženější zemí koronavirem k počtu obyvatel, pokračovalo očkování

3 měsíce starý 16

21:21 - Do karantény se měl kvůli blízkému kontaktu s nakaženým uchýlit i portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa, uvedla dnes místní média. Posléze ale prezidentský úřad oznámil, že dvaasedmdesátiletý Rebelo de Sousa měl test na koronavirus negativní a do karantény tedy nemusí.

21:00 - V Irsku, které má zhruba 4,9 milionu obyvatel, přibylo za posledních 24 hodin 7836 případů nákazy. To je nejvyšší denní přírůstek od počátku epidemie. Dosavadní rekord z úterý činil 6110. 

20:13 - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes oznámil, že ve čtvrtek má do země dorazit první zásilka vakcíny od firmy Moderna. Bude se používat pro lidi, kteří se nemohou osobně dostavit na očkovací místa a za nimiž se bude muset jezdit. 

19:55 - Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dnes v diskusním pořadu Napřímo serveru TN.cz řekl, že nově schválené vakcíny od společnosti Moderna dorazí v lednu méně než plánované množství, asi kolem 20 tisíc dávek.

19:30 - Francouzská vláda čelí v posledních dnech sílící kritice za pomalý postup očkování proti koronaviru v zemi. Tiskový mluvčí vlády Gabriel Attal dnes v reakci na ní oznámil, že do dvou týdnů vznikne ve Francii 500 očkovacích center, aktuálně jich je přibližně stovka.

18:51 - Hlavním nedostatkem navrhovaného očkovacího postupu z dílny ministerstva zdravotnictví je podle expertů registrace lidí nad 80 let k očkování proti covidu on-line. Doporučují, aby seniorům kvůli očkování zavolal praktik a aby dostali dopisy s vysvětlením. 

18:20 - Británie poprvé od dubna zaznamenala více než tisíc úmrtí s koronavirem za den. Potvrzených případů nákazy přibylo za posledních 24 hodin 62.322, což je od počátku epidemie nejvyšší denní přírůstek. Ve Spojeném království, které má přes 66 milionů obyvatel, zemřelo za posledních 24 hodin 1041 nakažených. 

18:08 - Fakultní nemocnice Brno dostala druhou zásilku vakcín na očkování proti koronaviru. Obsahuje deset krabic po 195 ampulích, tedy přibližně 11.000 dávek. Část vakcín zůstane nemocnici, další poslouží jiným zařízením a část půjde na očkování seniorů.

17:51 - Českobudějovická nemocnice od pondělí nebude přijímat nové případy, které nejsou akutní. Tímto krokem chce uvolnit kapacitu pro možné navýšení počtu pacientů s koronavirem. ČTK to dnes řekla mluvčí českobudějovické nemocnice Iva Nováková.

17:43 - Podmínkou při cestování z České republiky do Švýcarska bude od pátku 15. ledna opět desetidenní karanténa bez ohledu na test na koronavirus. Švýcarsko je podle úřadu v současnosti jedinou alpskou zemí, jež bez dalších podmínek umožňuje Čechům cesty do zimních středisek.

⚠️ POZOR: Od 15. ledna bude cestování z 🇨🇿 ČR do 🇨🇭 Švýcarska opět podmíněno povinnou 10denní karanténou. A to bez ohledu na předložení negativního testu na #COVID19. Švýcarsko je jedinou alpskou zemí, která bez dalších podmínek aktuálně umožňuje Čechům cesty do zimních středisek

— MZV ČR (@mzvcr) January 6, 2021

17:35 - Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyloučil výjimky z protiepidemických opatření v době, kdy Česko zůstává v nejvyšším, pátém stupni systému rizika šíření koronaviru. Nejen v kultuře, ale ani jinde, řekl novinářům po svém jednání s prezidentem Milošem Zemanem. 

17:29 - Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva oznámila povolení již druhé očkovací látky proti koronaviru v tiskové zprávě. 

17:22 - Lidé nakažení novým typem koronaviru podle hlavní hygieničky Jarmily Rážové hlásí průměrně 0,72 rizikového kontaktu. Podle ní to dokazuje, že omezili kontakty a opatření fungují. Podle jiných odborníků kontaktů sice přes Vánoce ubylo, ale reálně jich je víc, zhruba čtyři až pět.

17:05 - Do devíti očkovacích center v metropoli již dorazilo zhruba 25.000 dávek z další dodávky vakcíny proti koronaviru firem Pfizer a BioNTech. ČTK to dnes sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zároveň dnes začalo očkování personálu a obyvatel domovů pro seniory, jako první dávky dostal domov v Kobylisích.

16:50 - Evropská unie by měla poskytnout vakcíny proti koronaviru sousedním balkánským zemím a podniknout kroky proti šíření viru SARS-CoV-2 na Ukrajině, uvedlo dnes ve společném dopise adresovaném Evropské komisi 13 ministrů zahraničí členských států včetně České republiky. Informovala o tom agentura Reuters.

16:21 - Zmírnění protiepidemických opatření ministerstvo zdravotnictví vládě ve čtvrtek navrhovat nebude, nepodpoří ani otevření skiareálů. Na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Už v úterý na tiskové konferenci ministerstva uvedl, že přísnější opatření zůstanou zachována i příští týden. Naopak umožnit chce návštěvy v nemocnicích a povoleny zůstanou za současných podmínek i návštěvy v domovech seniorů.

Aktuálně: právě jsme dopravili a předali 10 ks plicních ventilátorů do Pardubické nemocnice.
Distribuce dle @ZdravkoOnline

— Pavel Švagr (@pavel_svagr) January 6, 2021

16:16 - Dnešní společná schůze dvou komor amerického Kongresu k prezidentským volbám nebude mimořádná jen kvůli avizované snaze republikánů napadnout výsledky, ale také v důsledku obav ze šíření covidu-19. Dva kongresmani z Texasu těsně před napjatě očekávaným zasedáním ohlásili pozitivní testy na koronavirus. Představitelé washingtonského Kapitolu vyzývají zákonodárce k omezení kontaktů s kolegy a zakázali přítomnost diváků u dnešního jednání.

16:15 - Obyvatelé jihoslovenského okresu Nitra, kde žije kolem 160.000 lidí, budou moci od příštího týdne jezdit do práce nebo do přírody jen v případě, že se prokáží negativním výsledkem testu na koronavirus. Rozhodla o tom dnes vláda premiéra Igora Matoviče v souvislosti s rychlým šířením infekce v krajském městě Nitra a v jeho okolí.

16:10 - Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa dnes oznámil, že dobrovolně vstoupil do karantény. Prezident byl minulý týden v blízkém styku s člověkem, u kterého se prokázal koronavirus, píše agentura Reuters. Portugalsko dnes oznámilo nejvyšší denní přírůstek koronavirové nákazy od začátku epidemie. V desetimilionové zemi se za posledních 24 hodin nakazilo přes 10.000 lidí a 91 infikovaných zemřelo.

16:00 - Švýcarsko se chystá prodloužit svá protiepidemická omezení o pět týdnů, tedy až do konce února. Uvedla to dnes podle agentury Reuters švýcarská vláda. Formální rozhodnutí má být přijato příští týden po konzultacích s kantony. V zemi tak zůstanou dál zavřeny všechny restaurace a kulturní a rekreační zařízení. Švýcarsko, které má 8,5 milionu obyvatel, dnes hlásí 4808 nově nakažených koronavirem a 65 dalších souvisejících úmrtí.

15:57 - Moskevský patriarcha Kirill, který stojí v čele ruské pravoslavné církve, dnes označil za hlupáky lidi, kteří nevěří v nebezpečí nemoci covid-19 a nevěří v nutnost dodržovat pravidla proti šíření infekce. Tuto nevíru prelát přirovnal k bezvěrectví a varoval, že v dnešních dnech je smrtelně nebezpečná.

15:55 - Do Královéhradeckého kraje přišla další várka očkovací vakcíny, celkem 3400 dávek. Od soboty už proti covidu očkuje Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, v pátek 8. ledna by se měly přidat krajské nemocnice a v pondělí 11. ledna také soukromá nemocnice ve Vrchlabí. ČTK to dnes řekl mluvčí kraje Dan Lechmann. Hradecká FN minulý týden obdržela 975 dávek.

15:50 - Rektoři vysokých škol vyzvali vládu, aby v zájmu co nejrychlejšího obnovení běžné výuky zvážila zařazení vysokoškolských pedagogů do přednostní skupiny pro očkování proti covidu-19 jako ostatní učitele. Kabinet by podle rektorů také měl v nadcházejícím letním semestru umožnit vysokým školám výjimky pro prezenční výuku u některých předmětů. Vyplývá to z prohlášení České konference rektorů (ČKR), které dnes ČTK zaslala tajemnice ČKR Marie Fojtíková.

15:47 - Krajská nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně kvůli narůstajícímu počtu pacientů s korovavirem otevře ve čtvrtek osmou covidovou stanici. Na některých odděleních také začíná omezovat ambulantní péči, řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Nemocnice už před vánočními svátky opět pozastavila všechny plánované operace.

15:45 - Fakultní nemocnice Brno by chtěla po víkendu spustit v záložní nemocnici na výstavišti zkušební provoz pro očkování. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle náměstka ředitele Ondřeje Ludky by měla záložní nemocnice sloužit k několika zátěžovým testům v příštích týdnech a v budoucnu jako velkokapacitní očkovací centrum. Pokud by bylo potřeba využít záložní nemocnici pro pacienty s covidem-19, bylo by to možné do 24 hodin. V takovém případě by ale v místě přestalo fungovat očkovací centrum.

15:40 - První dodávky vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, kterou dnes k registraci v EU doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), by mohly být v Česku kolem 22. ledna. Celkem má český stát objednáno 1,9 milionu dávek asi pro 954.000 lidí. Už v lednu by v Česku mohlo být 80.000 dávek pro poloviční množství lidí. Vyplývá to z aktualizované strategie očkování.

15:33 - Plzeňský kraj chce vakcínou proti koronaviru očkovat v maximu až 4000 lidí denně. Plánuje, že zřídí až 15 vakcinačních center, z toho v Plzni sedm normálních a jedno velkokapacitní. Pokud se podaří očkovat 4000 lidí denně, měly by být tři čtvrtiny obyvatel nad 16 let věku, tedy asi 354.300 lidí, naočkovány za půl roku. Pokud by se podařilo očkovat jen 3000 lidí denně, trvalo by očkování osm měsíců, řekla dnes novinářům hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS).

15:30 - Látka společnosti Moderna má proti přípravku firem Pfizer a BioNTech výhodu v tom, že nemusí být skladována při extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednodušší ji distribuovat až k samotným pacientům. I tato vakcína by ovšem pro maximální ochranu měla být podávána ve dvou dávkách, přičemž druhé očkování se má provádět čtyři týdny po prvním. Stejně jako u první v EU již používané vakcíny je podle výrobce účinnost očkovací látky okolo 95 procent.

"Nyní v plném tempu pracujeme na schválení (vakcíny) a jejím zpřístupnění pro EU," uvedla po rozhodnutí EMA předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Eurokomisařka pro zdravotnictví doplnila, že komise vakcínu schválí "zanedlouho".

Good news for our efforts to bring more #COVID19 vaccines to Europeans!
@EMA_News assessed that the @moderna_tx vaccine is safe & effective.

Now we are working at full speed to approve it & make it available in the EU.

— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 6, 2021

15:20 - Program COVID kultura II na pomoc lidem podnikajícím v kultuře k dnešnímu dni eviduje 5934 žádostí za 819 milionů korun. Z toho 5002 žádosti za 300 milionů korun podaly osoby samostatně výdělečně činné, 932 žádosti podali podnikatelé, kteří žádají celkem o 519 milionů korun. ČTK to dnes řekla Štěpánka Filipová z ministerstva průmyslu a obchodu. Žádosti bylo možné podávat do konce loňského roku, program má k dispozici celkem 900 milionů korun. Vláda schválila třetí výzvu programu, je v ní připravena miliarda korun, podpora by se měla rozšířit na další obory a spustit během ledna.

15:10 - Vysoké počty nově pozitivních jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odrazem masivního setkávání o Vánocích. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška lze očekávat až 19.000 nakažených denně. Změnu k lepšímu čeká Dušek nejdříve po 10. lednu, kdy se podle něho projeví opatření přijatá po Vánocích. V úterý přibylo v Česku 17.278 nakažených novým koronavirem, dosud nejvíc od začátku epidemie.

15:05 - Řecká vláda ustoupila pravoslavné církvi a umožnila na dnešní svátek Zjevení Páně otevřít kostely. Proti zpřísnění protiepidemických pravidel protestovaly v pondělí špičky řecké pravoslavné církve. Povolená kapacita kostelů ale byla výrazně omezena, píše agentura AP. Zpřísněná opatření, která neumožňovala otevřít kostely, začala v zemi platit po vánočních svátcích.

15:03 - Více než 600 novinářů ve světě zemřelo kvůli covidu-19. Uvedla to podle agentury AFP švýcarská organizace Press Emblem Campaign (PEC), která zároveň vyzvala k přednostní vakcinaci zaměstnanců médií.

14:45 - Jihomoravským záchranářům v posledních dnech rekordně přibylo výjezdů. V pondělí jeli ke 350 případům, což je nejvíce v historii. Důvodem je nárůst počtu případů covidu-19 nebo zhoršení stavu pacientů s touto diagnózou, informovala dnes Zdravotnická záchranná služba Jihomoravského kraje v tiskové zprávě.

14:44 - Nákaze pacientů koronavirem přímo v nemocnicích nejde podle zástupců nemocnic zcela zabránit. Většinou se lidé přijímaní k hospitalizaci testují, můžou ale být nakažení krátce, což test neukáže. Zdravotníci ke všem pacientům nosí ochranné pomůcky, zejména respirátory FFP2, a používají dezinfekci. Pravidelné testování zdravotníků ale běžné není, přistupuje se k němu až při příznacích nebo po kontaktu s nakaženým. Vyplývá to z ankety ČTK v pražských nemocnicích. Nemocnice musely před koncem roku znovu omezit zbytnou péči, přijímat mohou jen pacienty, u nichž hospitalizaci nelze odložit.

14:28 - Krematorium v Jaroměři, které je jediné v Královéhradeckém kraji, v současnosti zpopelňuje zhruba o 50 procent zesnulých více oproti normálu. Na 80 až 90 procentech kapacity je od listopadu 2020. ČTK to dnes řekl ředitel František Fischer. Krematorium v Jaroměři má kapacitu 600 těl měsíčně, za běžného stavu spálí zhruba 300 zesnulých měsíčně.

14:20 - Za dobrovolnictví a zapojení do pomoci s pandemií covidu-19 v loňském roce udělilo ministerstvo školství deset ocenění za mimořádné činy studentům vysokých škol. Ceny si rozdělilo 13 studentů, někteří ocenění získali společně za výsledek své spolupráce. Ceny pro vynikající studenty a absolventy ve studijním programu, které se obvykle rovněž udělují, úřad vynechal, protože se zaměřil právě na pomoc studentů při pandemii. Medaili ministerstva pak za své dobrovolnictví obdrželi studenti Masarykovy univerzity.

14:14 - V Jižním Tyrolsku budou žáky "testovat" na přítomnost koronaviru speciálně vycvičení psi. Oznámili to představitelé tohoto italského autonomního kraje. Zkušební projekt má začít v pondělí, kdy se do lavic vrátí žáci základních a středních škol, napsala v úterý agentura ANSA. Podle úřadů psi mohou ve školách částečně nahradit PCR a antigenní testy.

14:02 - Pacientů s covidem-19 ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje mírně ubylo, dnes je jich tam 398, v úterý jich bylo 415. ČTK to dnes řekl mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Přibylo však pacientů na lůžkách intenzivní péče, dnes je jich 55, což je o šest více než v úterý. Zejména menší nemocnice jsou na hraně kapacit, pacienti s covidem se již v rámci kraje převážejí podle vytíženosti nemocnic. Nemocnice ve Zlíně a Uherském Hradišti chystají otevření dalších covidových stanic, zřejmě již tento týden.

14:01 - Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) vyzývá studenty zdravotnických škol, aby se zapojili do výpomoci v personálně oslabených nemocnicích. Pracovní povinnost pro studenty zatím nevydal, spoléhá na jejich dobrovolnost. ČTK to dnes sdělili zástupci kraje. Nemocnice Královéhradeckého kraje se blíží k hranici kapacity lůžek pro pacienty s koronavirem, na odděleních intenzivní péče zbývají poslední volná lůžka, v krajských nemocnicích chybějí desítky zdravotníků.

13:45 - Ztráta lyžařských areálů do 10. ledna bude podle Asociace horských středisek (AHS) činit miliardu až 1,2 miliardy korun. Kompenzace státu jsou nedostatečné, neodráží sezonnost provozů. Schválené náhrady jsou ve srovnání se zahraničím zhruba desetkrát nižší, skiareálům tak příliš nepomohou. Krachu mnoha středisek lze předejít jejich otevřením, ideálně od 9. ledna. ČTK to dnes řekl ředitel AHS Libor Knot. Fungováním skiareálů by se na čtvrtečním mimořádném jednání měla zabývat vláda.

13:35 - Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila vakcínu firmy Moderna jako druhou očkovací látku proti covidu-19 pro podmínečnou registraci na trhu Evropské unie.

📢 EMA has recommended granting a conditional marketing authorisation for COVID-19 Vaccine Moderna to prevent #COVID19 in people from 18 years of age: https://t.co/l9KMZlx7wa pic.twitter.com/BdvXanjOHN

— EU Medicines Agency (@EMA_News) January 6, 2021

13:30 - Rakousko zaznamenalo za uplynulých 24 hodin dalších 2469 případů koronavirové nákazy a 68 zemřelých. Do příštího úterý má být proti covidu-19 naočkováno zhruba 71.000 obyvatel Rakouska, jehož vláda čelí stejně jako v jiných evropských zemích kritice kvůli pomalému očkování.

13:15 - Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) varuje před nestabilitou dodávek vakcín na očkování proti koronaviru. Podle něj je to to nejhorší, co může nastat. Pozdější dovoz vakcín může zkomplikovat celý proces očkování v regionu, řekl dnes novinářům. Zatímco první dodávka s vakcínou na očkování proti koronaviru dorazila do Ústeckého kraje později, druhá dodávka dorazila naopak o dva dny dřív. Původně ji měl kraj převzít 7. ledna, box se 195 ampulemi dorazil ale už 5. ledna.

13:05 - Jižní Korea zahájila kampaň, během níž provede testy na koronavirus u všech asi 70.000 vězňů a zaměstnanců věznic v zemi. Úřady o tomto kroku rozhodly poté, co bylo v Jižní Koreji odhaleno již více než 1190 případů nákazy koronavirem, které jsou spjaté s věznicemi, informovala dnes agentura Reuters.

13:03 - Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes vyzval veřejnost k trpělivosti s očkováním proti koronaviru. Ujistil, že vakcíny je objednáno více než dostatečné množství, takže se dostane na každého. Problémem je ale podle něj prozatím nedostatečná kapacita výrobců.

„Wir wollen diejenigen zuerst schützen, die am verwundbarsten sind. Wenn erst einmal die Pflegebedürftigen & Ältesten geimpft sind, verliert die #Pandemie einen Großteil ihres Schreckens“, so @jensspahn bei der Pressekonferenz zum Stand der #Impfkampagne.https://t.co/teGLZLunwT

— BMG (@BMG_Bund) January 6, 2021

13:02 - Zdravotníků, kteří se aktuálně léčí s covidem-19, je zatím méně než ve druhé vlně epidemie, která vrcholila na přelomu října a listopadu. Nakažených je 6405 lidí, z nich 1306 lékařů a 2796 sester. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Celkově pracuje ve zdravotnictví téměř 270.000 lidí. Podle dat Českého statistického úřadu je v Česku 50.000 lékařů a přes 117.000 zdravotníků bez lékařského vzdělání. Od začátku pandemie se jich nakazilo novým typem koronaviru téměř 49.000. Celkově se nakazilo přes 770.000 lidí, zdravotníků tak je asi šest procent.

12:58 - Opoziční expertní tým po dnešním jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) věří tomu, že i v pátém, nejvyšším stupni protiepidemického systému PES budou možné například konzultace malých skupin žáků a studentů závěrečných ročníků ve školách. Na dnešní tiskové konferenci takzvaného Anticovid týmu to řekl poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Rozhodnuto ale podle něj zatím není.

12:51 - O pomoc armádu kvůli rostoucímu počtu nemocného personálu dnes požádala Nemocnice Pelhřimov. Je to třetí z pěti krajem zřizovaných nemocnic, která si vyžádala pomoc vojáků. Armáda bude od pátku do 22. ledna vypomáhat zdravotníkům v Nemocnici Havlíčkův Brod. ČTK to dnes řekly mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová a mluvčí Nemocnice Pelhřimov Alexandra Knapová. Už dřív kraj potvrdil, že vojáci nastoupí v pátek na dva týdny také do Nemocnice Jihlava.

12:45 - U Policie ČR má předběžně zájem o očkování proti koronaviru zhruba 60 procent lidí. Na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu to dnes řekl policejní prezident Jan Švejdar. Policisté by měli být očkováni zejména v druhé fázi očkovací strategie, stejně jako hasiči nebo obecní a městští strážníci.

12:32 - Opoziční expertní tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 žádá vytvoření registru lékařů, kteří by byli ochotni se nad rámec svých povinností zapojit do práce velkých očkovacích center. Lidé, kteří budou například doprovázet své rodiče na očkování proti covidu-19, by podle takzvaného Anticovid týmu měli mít nárok na úlevy, třeba pracovní volno. Zástupci stran to řekli na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně.

12:30 - Královéhradecký kraj má nejvyšší mezidenní nárůst potvrzených případů koronaviru od začátku epidemie. Mezi dnešním a úterním dopolednem přibylo 1213 případů, dosavadní rekord byl z 31. prosince, a to 1089. Dosud bylo v kraji zjištěno 44.857 případů covidu. Výrazně stoupl také počet aktuálně nemocných, o 1163 na 8265. Kvůli covidu zemřelo 617 lidí, o deset více, než bylo v úterý. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové.

12:24 - Česku se daří udržovat přibližně dvouměsíční zásoby ochranných pomůcek pro boj s epidemií covidu-19, řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Lidi Hamáček vyzval k dodržování vládních opatření, epidemická situace podle něj není dobrá a není jiná cesta ke zlepšení než snížit prostřednictvím tvrdých omezení počet kontaktů mezi lidmi.

12:20 - U praporu Severoatlantické aliance v Lotyšsku se vyskytla nákaza koronavirem, uvedla dnes agentura DPA s odvoláním na vyjádření mluvčího lotyšského ministra obrany. Nakažení vojáci jsou v karanténě, uvedl mluvčí bez dalších podrobností ohledně národnosti, počtu či zdraví vojáků, kteří působí na vojenské základně Adaži poblíž Rigy. Podle kanadské televize CBC se nakazila "hrstka" kanadských vojáků, kteří tvoří jádro jednotky, a také neznámý počet vojáků jiných národností, armáda se totiž rozhodla z bezpečnostních důvodů jejich počet neupřesnit. V této alianční jednotce působí také čeští a slovenští vojáci.

12:12 - Pražské městské policii (MPP) se mírně zvýšil počet zaměstnanců nakažených novým koronavirem. Z celkového počtu 2200 zaměstnanců to k pondělí 4. ledna bylo 43 lidí, což je o asi desítku víc než v týdnu před Vánocemi. Další zaměstnanci jsou v preventivní karanténě. ČTK to dnes sdělil ředitel MPP Eduard Šuster. Strážníci a zaměstnanci MPP jsou vybaveni ochrannými pomůckami a musí dodržovat přísná hygienická pravidla. MPP je zřizována hlavním městem a její rozpočet se pohybuje okolo dvou miliard korun.

12:11 - Olomoucký arcibiskup Jan Graubner se po prodělané nemoci covid-19 vrátil do úřadu. Z nemoci se stále zotavuje a vzkazuje, že je třeba brát situaci vážně, ale na druhou stranu by lidi neměl ovládat strach, řekl dnes na dotaz ČTK. Dvaasedmdesátiletý arcibiskup byl kvůli zhoršenému stavu tři týdny hospitalizován, propuštěn do domácího léčení byl před Vánocemi.

12:10 - Nové saské opatření, které bude od 11. ledna od zahraničních pendlerů dojíždějících za prací z rizikových oblastí, tedy i z České republiky, vyžadovat dva koronavirové testy týdně, vyvolává nevoli zaměstnavatelů i zaměstnanců. Jádrem sporu je otázka plateb za rozbory, Sasko totiž náklady přesouvá na bedra zaměstnanců. Německý odborový svaz (DGB) hovoří o nelegálnosti saského nařízení a podobně jako německá Obchodní a hospodářská komora (IHK) s řadou firem zaměstnávající zahraniční pracovníky se snaží kabinet zemského premiéra Michaela Kretschmera přimět, aby požadavek testů změnil.

11:55 - Do pátku má krizový štáb pod vedením ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) dostat kvůli nárůstu zemřelých statistiku vytíženosti krematorií v jednotlivých krajích. Hamáček to řekl novinářům dnes po jednání štábu. Nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, odkud se chystá převoz 50 těl do jihomoravských Hustopečí, kde je volná kapacita, dodal. Kapacita krematorií v některých dalších krajích podle ministra může být naplněna v příštích dnech, štáb to bude řešit přesuny. Nejvíc volných kapacit má podle něj Praha.

11:53 - V Pardubickém kraji od jara testy prokázaly koronavirus u 33.163 lidí. Od neděle stoupl počet nových případů o 1435, což je v průměru o 478 případů za den. Vyplývá to z údajů krajských hygieniků.

11:50 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 1813 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to druhý nejvyšší denní nárůst, který hygienici v kraji zaznamenali. Přibylo také osm úmrtí lidí s nemocí v průměrném věku přes 84 let. V nemocnicích zůstává 712 lidí s koronavirem. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Protiepidemický systém (PES) ukazuje pro ČR pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

11:40 - Ve Spojených státech v úterý pokračoval nepříznivý vývoj hlavních ukazatelů o epidemii covidu-19, když bylo za den opět nahlášeno přes 3500 úmrtí a okolo 230.000 pozitivních testů na koronavirus. Ukazují to statistiky sestavované Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU) a deníkem The New York Times (NYT). Podle iniciativy The COVID Tracking Project bylo v amerických nemocnicích už více než 130.000 pacientů s covidem-19.

Our daily update is published. States reported 1.6M tests, 214k cases, a record 131,195 COVID-19 patients, and 3,478 deaths. pic.twitter.com/wMexUooSar

— The COVID Tracking Project (@COVID19Tracking) January 6, 2021

11:30 - Čínské úřady uzavřely metropoli provincie Che-pej poté, co se v oblasti objevilo 117 nákaz koronavirem. Dálnice směřující do jedenáctimilionového Š'-ťia-čuangu byly zablokovány, mimo provoz je i terminál pro dálkové autobusy. Lidé, kteří by chtěli město opustit vlakem nebo letadlem, musí předložit negativní test na koronavirus. Výuka ve všech školách ve městě byla přerušena.

11:20 - Třebíčská nemocnice jako poslední z pěti krajských nemocnic na Vysočině dnes začala s očkováním zdravotníků proti covidu-19. Prozatím má k dispozici 190 dávek, všechny dnes použije, řekla ČTK mluvčí nemocnice Jitka Mácová. Očkování bude pokračovat podle toho, jak budou přicházet další dodávky. Zatím na Vysočinu dorazily tři dodávky po 195 lahvičkách. V každé z nich může být až šest dávek.

11:19 - Útlum podnikatelské aktivity v eurozóně byl v závěru loňského roku vinou pandemie výraznější, než ukazovala předběžná data. Ukázala to dnes konečná zpráva organizace IHS Markit, jejíž index za prosinec sice vzrostl, zůstal ale pod klíčovou hranicí 50 bodů. Právě ta je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. V Německu je souhrnný index nad 50 body, dominantní sektor služeb ale zůstává v útlumu, stejně jako v celé eurozóně.

Eurozone business activity contracted for the second month in a row during December. However, the latest decline was far softer than that recorded in November. Manufacturing firms continued to outperform their service sector counterparts. Read more: https://t.co/gbvg4r57X9 pic.twitter.com/YyFqEqIhTw

— IHS Markit PMI™ (@IHSMarkitPMI) January 6, 2021

11:05 - Izrael dál zpřísní stávající celoplošnou uzávěru ve snaze zmírnit prudký nárůst nových případů nákazy koronavirem. S odkazem na kancelář premiéra Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura Reuters. Nová opatření se podle izraelských médii dotknou zejména škol. Zavřou se také obchody, které neprodávají nepostradatelné zboží.

Přísnější opatření by měla začít platit o půlnoci ze čtvrtka na pátek, potrvají 14 dní. Izrael je v přepočtu na obyvatele nejrychleji očkující zemí na světě. Vakcínu proti covidu-19 tam obdrželo zhruba 1,5 milionu lidí z více než devítimilionové populace. Očkováno už bylo asi 55 procent lidí ve věkové kategorii nad 60 let, uvedl web The Times of Israel.

11:01 - Britská vláda chce výrazně urychlit svůj vakcinační program. V nejbližší době má být otevřeno přes 1000 zvláštních očkovacích center, uvedl v televizi Sky News příslušný vládní koordinátor Nadhim Zahawi.

10:55 - V Ústeckém kraji v úterý přibylo 1138 potvrzených nákaz koronavirem, o 36 méně než minulý týden. Za úterý zemřeli s covidem-19 tři pacienti, od začátku epidemie 976.

10:30 - Kvůli pandemii covidu-19 bylo odloženo slavnostní udílení hudebních cen Grammy. Ceremonie se tak v Los Angeles neuskuteční v původně plánovaném termínu 31. ledna a jako nový termín byl stanoven 14. březen. Oznámili to v noci na dnešek ve společném prohlášení americká Národní akademie hudebního umění a věd (NARAS) a televize CBS, které akci spolupořádají. Na největší kalifornské město dolehla koronavirová krize zvlášť silně.

10:25 - V Plzeňském kraji přibylo v úterý 660 nových případů koronaviru, o 108 víc než v pondělí a o 22 méně než minulé úterý. Před Novým rokem se statistiky pohybovaly nad 600 novými případy denně. O svátcích a víkendu, kdy se méně testuje, přibylo v kraji od 119 do 273 případů.

10:15 - Počet nakažených koronavirem přesáhl ve Středočeském kraji od začátku pandemie hranici 100.000 lidí. V úterý přibylo 2623 nových evidovaných případů, což je nejvíce za celou dobu. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Do nynějška byl nejvyšší nárůst v úterý 29. prosince, kdy přibylo 2378 nakažených. O jediný případ méně pak přibylo ve středu 30. prosince. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 17.210 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 102.396 lidí. Vyléčit se podařilo 83.900 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1286 lidí. Za úterý přibylo 62 vyléčených a šest zemřelých.

10:09 - Národní divadlo spustilo svůj podcastový kanál, na kterém chce divákům představovat, co se aktuálně na první české scéně děje. Přiblíží jednak chod divadla, jednak vznik jednotlivých inscenací. Všechny čtyři soubory Národního divadla - tedy činohra, opera, balet a Laterna magika - proto budou pravidelně připravovat k poslechu různorodé pořady. ČTK to sdělil mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

SPOUŠTÍME PODCAST ND!

Uslyšíte:
▹ „něco navíc“ k našim inscenacím
▹ co se děje v zákulisí
▹ co dalšího chystáme

Činohra • Balet • Opera • Laterna magika 👉 vše na jednom místě!

Poslouchejte nás už od ledna na všech podcastových platformách! 🎧👇https://t.co/CwaBWTXadC pic.twitter.com/rohEolGdfS

— Činohra ND (@Cinohra_ND) December 30, 2020

10:05 - V Karlovarském kraji přibylo v úterý 417 prokázaných případů covidu-19. Je to druhý nejvyšší denní přírůstek od začátku epidemie. V pondělí přibylo 182 nákaz. Aktuálně je v regionu 2730 lidí s koronavirem, o 703 případů víc než před týdnem. 

10:03 - Nizozemsko dnes začalo očkovat proti covidu-19, a to jako poslední stát v Evropské unii. První vakcínu dostala sestra v domově s pečovatelskou službou ve městě Veghel na jihovýchodě země. Následovat budou ještě dnes další členové zdejšího zdravotnického personálu. Očkovací centra budou v zemi plně k dispozici až od příštího týdne, uvedla agentura DPA.

Verpleeghuismedewerker Sanna kreeg vanmorgen op de #GGD-priklocatie in Veghel de eerste #coronavaccinatie toegediend. Meer informatie ➡️ https://t.co/3VmS7KiDfw pic.twitter.com/sCR642krvt

— RIVM (@rivm) January 6, 2021

9:51 - V Moravskoslezském kraji přibylo za úterý 2395 nakažených koronavirem. Přírůstek se blíží rekordnímu nárůstu z konce prosince. Nejvyšší je i počet aktuálně nemocných, poprvé za dobu pandemie přesáhl 19.000. Obdobné je to u hospitalizací. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které pravidelně zveřejňuje hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Čísla ze včerejšího dne se opět blíží k rekordním. Bohužel poskočila i pozitivita testů. Narůstají počty pacientů na UPV. pic.twitter.com/N3O3Ed72Qm

— Ivo Vondrak (@ivondrak) January 6, 2021

9:50 - V Libereckém kraji za úterý přibylo 611 nových případů nemoci covid-19. To je o 27 méně než před týdnem a o 23 méně než v pondělí. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem za úterý v kraji stoupl o tři. Komplikacím spojeným s covidem-19 tak v kraji od loňského začátku epidemie podlehlo 480 lidí, z nich 34 zemřelo od začátku letošního roku.

9:42 - Rusko hlásí 24.217 nových případů nákazy koronavirem a 445 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 24.246 nových případů a 518 úmrtí, oznámily dnes tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. Na Ukrajině přibylo za uplynulý den 6911 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, a 228 úmrtí, uvedla místní média s odvoláním na ministra zdravotnictví Maksyma Stepanova. O den dříve to bylo 5334 nových případů a 202 úmrtí.

9:40 - V Olomouckém kraji přibylo za úterý 609 nových případů covidu-19, je to o polovinu méně než před týdnem. Index rizika protiepidemického systému PES, který se ode dneška vypočítává podle nové metodiky, dnes v ČR klesl z úterních 89 bodů na 86 bodů ze sta. Stále je na nejvyšším, pátém stupni pohotovosti. 

9:25 - Španělsko výrazně zrychlilo své snahy o proočkování populace, vakcínu tam obdrželo už bezmála 140.000 lidí. I přesto tamní zdravotníci podali jen 18,7 procenta ze všech dávek vakcíny společností Pfizer a BioNTech, které země obdržela na konci minulého roku. Šéf resortu Salvador Illa připomněl, že cílem je do května až června v zemi s 83 miliony obyvatel naočkovat 15 až 20 milionů lidí.

9:24 - Restaurace a kavárny ve Franci s největší pravděpodobností neotevřou 20. ledna, jak bylo původně plánováno, ale až později. Přesné datum však nebylo stanoveno. Po setkání s ministrem financí Brunem Le Mairem to uvedli představitelé dvou odborových organizací, píše list Le Monde. Důvodem je nepříznivá epidemická situace.

9:18 - Ve Zlínském kraji přibylo v úterý rekordních 1249 potvrzených případů nákazy koronavirem. Jde o nejvyšší denní přírůstek v kraji od začátku epidemie, druhý nejvyšší byl 23. října, kdy bylo 1199 nově nakažených. V pondělí v kraji bylo 736 nových případů, minulé úterý 1049.

8:55 - Rizikový index protiepidemického systému PES k dnešnímu dni klesl z 89 na 86 bodů. Už víc než týden tak odpovídá nejpřísnějšímu, pátému stupni pohotovosti označovanému jako kritický stav, při němž se nákaza šíří komunitně a kapacity nemocnic se blíží svému limitu. Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé zveřejnilo protiepidemické skóre podle upravených parametrů, kdy do hodnoty nově započítává podíl hospitalizovaných s covidem, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici, a přestalo zohledňovat relativní pozitivitu testů. U reprodukčního čísla mírně změnilo jeho bodové ohodnocení.

Situace se nelepší. Počet hospitalizovaných stále stoupá. Ve stupni 5 tak budeme zřejmě i po 10. 1. https://t.co/f8NZlmLZD6

— Ministerstvo zdravotnictví (@ZdravkoOnline) January 6, 2021

8:48 - V úterý přibylo v Praze 2034 prokázaných případů nemoci covid-19, nejvíc za jeden den od začátku epidemie. Dosud se v metropoli novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo 88.409 lidí, z nichž 1139 zemřelo.

⚠️V Praze evidujeme za ÚTERÝ 5.1.2021 / 2.034 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 5.1.2021 čísla 88.409, počet aktivních případů 14.928#COVID19 #praha pic.twitter.com/CtcXF2odId

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) January 6, 2021

8:35 - Úterní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku byl nejvyšší od březnového začátku epidemie v zemi. Přibylo 17.278 nakažených. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podíl nově zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů stoupl z pondělních 37 procent na zhruba 41,5 procenta.

7:55 - Počet žádostí o bankrot ve Spojených státech byl loni nejnižší od roku 1986, protože záplava vládních podpůrných programů pomohla alespoň dočasně zmírnit dopady pandemie nemoci covid-19 a souvisejícího ekonomického poklesu.

7:23 - V Německu za 24 hodin přibylo dalších 21.237 případů nákazy koronavirem a 1019 nakažených zemřelo. S odkazem na statistiku Institutu Roberta Kocha (RKI) o tom informovala agentura DPA. Interpretace údajů je ale nyní velmi obtížná, protože kolem Vánoc a na přelomu roku se odhalování a evidování případů podle RKI zpomalilo. Počet laboratorních testů na přelomu roku ve srovnání s vánočním týdnem klesl. Nejvíce nových případů, 33.777, bylo odhaleno 18. prosince, z toho však 3500 bylo pozdních hlášení. Nejvíce úmrtí pak bylo nahlášeno 30. prosince, a to 1129.

7:17 - Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador v úterý oznámil strategii, podle níž bude země postupovat při očkování proti covidu-19. Jakmile vakcínu dostanou zdravotníci, přesune se pozornost vlády na tři miliony seniorů, kteří žijí ve venkovských oblastech Mexika. Brigády zdravotníků a osvětových pracovníků, jejichž bezpečnost zajistí národní garda, budou postupovat od izolovaných míst směrem k městům, popsala agentura AP.

7:15 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES se dnes začíná počítat s novým parametrem. Sedmidenní průměr pozitivity ze všech provedených PCR testů bude nahrazený podílem nakažených lidí přijatých do nemocnice s potížemi, u nich dříve nebyl covid-19 zjištěný testem. Má to pomoci odhadovat, jak velký podíl nakažených lidí se nedaří testováním a trasováním odhalit.

7:12 - Podmíněné povolení pro používání vakcíny proti koronaviru od americké firmy Moderna v Evropské unii by dnes mohla vydat Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Panel odborníků v pondělí rozhodnutí odložil kvůli nevyjasněným detailům.

7:10 - Jako poslední členská země Evropské unie má dnes s očkováním proti covidu-19 začít Nizozemsko, jehož vláda chtěla původně vakcinaci zahájit až 18. ledna. Naproti tomu v Německu už očkovali více než čtvrt milionu lidí a kabinet kancléřky Angely Merkelové dnes hodlá v zájmu ještě vyššího tempa jednat o urychlení výroby vakcíny.

Zdroj