Česko vydalo od počátku války na Ukrajině 276 657 speciálních víz lidem, kteří byli zasaženi ruskou invazí. V sobotu jich přibylo 2340. Ministerstvo vnitra to dnes uvedlo na twitteru. Počet vydaných víz v posledních dvou týdnech klesá, oproti minulé sobotě je dostalo zhruba o 230 lidí méně.

Praha 11:26 10. dubna 2022

Ukrajinští uprchlíci v Kongresovém centru v Praze | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Na základě víz za účelem dočasné ochrany mohou Ukrajinci v zemi pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Na české střední školy se hlásí pouze 1281 dětí z uprchlických rodin. Překážkou je i jazyková bariéra

Číst článek

Na cizinecké policii a v asistenčních centrech se dosud nahlásilo přes 161 000 lidí, v sobotu jich bylo necelých 1500. Děti do 15 let, kterých je podle posledních údajů mezi uprchlíky zhruba 35 procent, se registrovat nemusí.

Skutečný počet ukrajinských uprchlíků pobývajících v Česku je pravděpodobně vyšší. Do České republiky dorazilo z Ukrajiny podle odhadu české vlády na 300 000 lidí.

Své domovy muselo kvůli válce na Ukrajině, která začala 24. února ruskou invazí, opustit už 11,4 milionu lidí, z toho 4,4 milionu uteklo do zahraničí. V sobotu o tom informovala ruská verze serveru BBC s odvoláním na údaje Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Nejvíce lidí uprchlo z Ukrajiny přes hranice s Polskem (přes 2,6 milionu), více než 670 000 uteklo do Rumunska a přes 405.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Nadace Charty 77 ocenila Daniela Hůleho z Člověka v tísni. ‚Postavil se vymahačské a exekutorské lobby‘

  2. Česko již udělilo přes 270 tisíc víz uprchlíkům z Ukrajiny. Jejich skutečný počet v zemi ale bude vyšší

  3. Na české střední školy se hlásí pouze 1281 dětí z uprchlických rodin. Překážkou je i jazyková bariéra

  4. Kamerunský pivot Embiid v NBA opět zazářil, v zápase s Indianou vykročil za korunou krále střelců

  5. Je Květná neděle. Křesťané si připomínají příchod Krista do Jeruzaléma

  6. ‚To máš ode mě k Ježíškovi, Josefe.‘ Velvyslanectví s historiky rozluštili příběh za tajemným obrazem

Aktuální témata

Ukrajina online, Prezidentské volby Francie 2022, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme