Česko má zájem o širší vztahy s Itálií v obraně, energetice či kultuře, řekl Fiala

6 měsíce starý 34

 ČTK

"Bavili jsme se o mezinárodní situaci, o strategické spolupráci do budoucna, o našich pozicích k evropské legislativě," řekl Fiala. S Meloniovou řešili například normu Euro 7, migraci, bezpečnostně-strategické otázky, obrannou spolupráci a energetiku.

Itálie podle ministerského předsedy patří mezi největší obchodní partnery Česka, vzájemný obchod loni dosáhl obratu téměř 18 miliard eur (přes 420 miliard korun). Podle Meloniové zhruba 3000 podniků investovalo v Česku a české podniky stále více investují v Itálii.

Fiala připomněl, že Česko nedávno uspořádalo prezentaci společností z obranného průmyslu v Římě pro zástupce italských ozbrojených složek a tamního ministerstva obrany. "Vidíme řadu příležitostí pro rozvoj spolupráce v oblasti bezpilotních prostředků, radarů, systémů elektronického boje, munice," konstatoval premiér.

Tématem jednání byla také reforma evropské azylové a migrační politiky. Meloniová podle Fialy v evropských orgánech přichází s řadou návrhů, které mají českou podporu. Během loňského českého předsednictví v Radě EU se podařilo pokročit ve vyjednávání o migračním paktu, je ale potřeba dospět k řešením rychle, protože situace je vážná, míní Fiala.

"Musíme dělat preventivní opatření. Jednou z věcí, která má i širší humanitární rozměr, je aktivnější a ráznější boj proti pašerákům lidí, převaděčům, těm, kteří zneužívají těžké životní situace těchto lidí," dodal premiér. Podle Meloniové je taktéž otázce nutné čelit ještě před hranicemi Evropské unie. Za důležité považuje také zaručit právo na příznivější podmínky k životu lidem, kteří utíkají ze svých zemí.

Zdroj