Česko musí prověřit další dotace pro Agrofert za 67 milionů korun

1 měsíc starý 9

 ČTK

Chybovost má činit až 67 procent. "Tato velmi vysoká chybovost značí závažné nedostatky ve funkčnosti řízení i v kontrolním mechanismu programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost 2014-2020 v oblasti výběru i řídící kontroly ve vztahu k vybranému vzorku operací skupiny Agrofert," píše podle iRozhlasu Evropská unie v korespondenci.

Ministerstvo průmyslu a obchodu musí podle zadání evropských auditorů ověřit, zda byly projekty skutečně inovativní. 40 milionů korun v rámci čtyř dotací čerpal na výzkum chemických reakcí například Výzkumný ústav organických syntéz, další čtyři miliony prodejce stájových potřeb Farmtec. 

Hloubková prověrka čeká znovu také pekárenskou firmu Agrofertu Penam, tentokrát kvůli dotační podpoře na energetické úspory.

Celkem pět projektů chce komise prověřit právě hlavně v návaznosti na stomilionovou dotaci na linku na toastový chléb značky Penam a padesátimilionový příspěvek na hnojiva Lovochemie. U obou projektů už v minulosti se prokázalo, že ve skutečnosti inovativní nebyly a Agrofert na peníze neměl nárok.

Video: Dotace pro Agrofert šly ze státního rozpočtu, ministři srazili poplatky, říká Prouza

Zdroj