Česko přepsalo teplotní rekordy. Někde bylo i 34 stupňů, pak přišly kroupy

5 měsíce starý 88

 ČTK ČTK

 Redakce Redakce

Česko v pondělí zažilo další tropický den, nejtepleji bylo v Doksanech v Ústeckém kraji, teplota tam vystoupala na 34,7 stupně Celsia. Rekord pro 27. červen tam ale nepadl. Dnes ho přepisovala zhruba dvacítka stanic měřících 30 a více let, řekla pracovnice Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Doksanech i po dnešku stále platí rekord z roku 1994, kdy meteorologové naměřili 35,3 stupně Celsia.

Vedra, dívky se fontáně - ilustrační foto. | Foto: ČTK

Rekordní teploty v pondělí zaznamenalo například několik stanic v Libereckémi, Jihočeském a Plzeňském kraji. Na severu Čech je přepisovali třeba v České Lípě, kde byl rekord z roku 1994 překonán o desetinu stupně, stoupl na 34,2 stupně Celsia. V Liberci posunuli maximální teplotu pro dnešní den z 30,5 na 31,3 stupně Celsia a v Hejnicích na 31,7 stupně. Nejteplejší 27. červen lidé zažili i v Tušimicích na Chomutovsku, teplota tam vystoupla na 33,8 stupně Celsia.

Přívalový déšť v Teplicích, pondělí 27. června 2022

FOTO: Z ulic se staly rozvodněné řeky. Teplice zatopil přívalový déšť s kroupami

Dosavadní maxima překonala teplota i na Šumavě. Na Churáňově bylo 27,3 stupně Celsia, o stupeň víc než při zatím platném rekordu, nebo v Horské Kvildě, kde meteorologové naměřili 28,6 stupně Celsia. Na Šumavě platily dosavadní teplotní rekordy rovněž z roku 1994. Na stanici Kvilda - Perla bylo stejné horko jako tehdy, 28,5 stupně Celsia.

Ve Zlínském kraji byl dnes teplotní rekord překročen na jedné stanici, a to ve Strání na Uherskohradišťsku. Rtuť teploměru tam vystoupala na 32,2 stupně Celsia, dosavadní rekord z roku 1994 byl 31,5 stupně Celsia.

Kroupy jako tenisové míčky

Po tropech však na některých místech Česka přišlo krupobití a přívalové deště. Například ulice Teplic zaplavila voda, v celém Ústeckém kraji pak hasiči vyjeli ke třem desítkám událostí.

Kroupy ve Volyni v pondělí 27. června odpoledne.

Supercela na Strakonicku přinesla kroupy jako tenisáky. Auta jsou bez skel

Rozmary počasí zasáhly v pondělí v podvečer plnou silou také části Prachaticka a Strakonicka. Například ve Volyni padaly kroupy o průměru nejméně pěti centimetrů. Kusy ledu velké jako tenisové míčky rozbíjely okna na autech, vikýře na střechách a také ničily úrodu.

Zdroj