Česko se přidá k dohodě o registru škod způsobených ruskou agresí proti Ukrajině

6 měsíce starý 12

Registr škod má být orgánem Rady Evropy, jeho účastníky mají být nejen členové organizace, ale i pozorovatelské státy – Spojené státy, Kanada, Japonsko, Mexiko – a nečlenské země.

„Úkolem bude přijímání žádostí k náhradě škody od fyzických a právnických osob, a rovněž ukrajinského státu, pokud jim škoda vznikla na území Ukrajiny v době od 24. února 2022 jako následek protiprávního jednání Ruské federace,“ uvedlo ministerstvo.

Sídlo registru má být v Haagu, pobočka v Kyjevě. Na přípravě parciální dohody Rady Evropy, na jejímž základě má být registr ustaven, se podílela aktivně i česká diplomacie díky předsednictví ve skupině právních zpravodajů Výboru delegátů ministrů Rady Evropy.

Roční rozpočet registru se odhaduje na 7,1 milionu eur (zhruba 166 milionů korun), minimální roční příspěvek by činil 25 tisíc eur (585 tisíc korun), maximální 1,2 milionu eur (28 milionů korun). Na Česko by podle předběžných odhadů mělo vycházet zhruba 86 tisíc eur ročně (zhruba dva miliony korun), uvedlo ministerstvo.

Skutečná výše ale bude záležet na výši dobrovolných příspěvků poskytnutých přidruženými členy Rady Evropy. Částky by měly být stanoveny na první konferenci účastníků ustanoveného registru škod začátkem letošního června 2023.

Zdroj