Česko se řítí do kopru. Stala se tu hrozná věc, tohle už nedáme

před 2 týdny 29

Česká republika se aktuálně nachází v podivném limbu, do kterého zaplula už před nějakými čtyřmi roky. Poté začala krize střídat krizi a Česko to dokonale ochromilo. Jako jediná ekonomika v Evropě jsme se dosud nedostali na úroveň roku 2019.

Jde to rychle dolů

Mnozí věřili, že se to mělo podařit v loňském a nejpozději pak v letošním roce. Ovšem ono to opět nevypadá, a tak zřejmě budeme v poklesu neuvěřitelných pět let. A kdo ví, zda pád ekonomiky nebude ještě intenzivnější. To vše je přitom třeba dát do kontextu toho, že za tuto dobu nám ceny vzrostly o nějakých 40 %. Toho jsme dosáhli bez jakéhokoliv navýšení produktivity práce či výkonu.

Tady je skutečně zaděláno na obrovský průšvih a není divu, že některé zahraniční banky a instituce varují před kolapsem české ekonomiky a měny. Opravdu tristní obrázek potom ukázal vývoj maloobchodních tržeb. Nyní totiž Český statistický úřad uzavřel loňský rok a je to už druhý velmi strmý pokles v řadě.

Celkově tak prosincové číslo nevyznívá až tak pozitivně, jak by se mohlo na první pohled zdá. Za celý rok 2023 poklesly tržby o 4,1 % zatímco v loni 2022 činil pokles o 3,8 %,” uvedl k tomu ekonom Jakub Seidler. “Pokles se tak prohloubil, a to také u potravin (-5,3 % po -5,1 % v r. 22) i nepotravinářského zboží (-5,2 % po -3,1 % v r. 22). Vzrostly však u prodejů automobilů (4,2 %) a pohonných hmot (4,9 % yoy).

Nevypadá to dobře

Přiložil také více než výmluvné grafy, kde vidíme, jak moc padají nákupy českých domácností. Pokud si snad někdo myslel, že se situace zlepšuje a že si lidé nežijí tak špatně, toto ho musí jednoznačně vyvést z omylu. Trend poklesu se v loňském roce ještě prohloubil.

České republice se jednoduše nedaří nastartovat ekonomický motor, jelikož ten dosavadní, který je postaven na automobilovém průmyslu a montovnách, už v dnešní době povážlivě zadrhává. Nucená elektromobilita tuzemský průmysl ničí, stejně jako neustále rostoucí mzdy, které už vyžadují přechod k ekonomické činnosti s vyšší přidanou hodnotou. Ta tu však stále schází.

Foto: Shutterstock

Přečtěte celý článek