Česko udělilo ukrajinským uprchlíkům přes 295.600 víz

5 měsíce starý 129

19. dubna 2022, 10:22 Autor: ČTK

Česko dosud udělilo ukrajinským uprchlíkům 295.616 speciálních víz. O Velikonočním pondělí jich přibylo 772, výrazně méně než před týdnem. Aktuální údaje dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. V Česku je podle čtvrtečního vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) přibližně 300.000 Ukrajinců, kteří uprchli před ruskou invazí. Většinou jsou to ženy a děti.

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
FOTO: Halin Selasicz / INCORP images

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Od začátku ruské invaze 24. února uteklo z Ukrajiny podle posledních dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) více než 4,86 milionu lidí.

Na Ukrajině žilo před válkou na 37 milionů lidí, nepočítá-li se poloostrov Krym anektovaný v roce 2014 Ruskem a území pod kontrolou proruských separatistů ve dvou samozvaných republikách na východě země. Celkem žilo na Ukrajině před 24. únorem včetně okupovaných území kolem 44 milionů lidí.

Zdroj