Česko vyhostí pracovníka ruského velvyslanectví. Podobný krok ohlásily i další evropské země

4 měsíce starý 27

Jeden diplomatický pracovník ruského velvyslanectví v Praze byl prohlášen za nežádoucí osobu a musí opustit Českou republiku do 72 hodin. Na twitteru to v úterý oznámilo ministerstvo zahraničí. Podle Deníku N a týdeníku Respekt resort za nežádoucí osobu označil zástupce velvyslance Feodosije Vladyševského. K vyhoštění zaměstnanců ruských ambasád se v úterý uchýlily i Nizozemsko a Belgie, Irsko odchod zatím jenom doporučilo.

Praha/Haag/Brusel/Dublin 16:59 29. 3. 2022(Aktualizováno: 17:29 29. 3. 2022)

Velvyslanectví Ruské federace | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU,“ uvedla česká diplomacie. Podle informací Deníku N a Respektu české bezpečnostní složky Vladyševského označily za člověka s kontakty na ruské tajné služby, který škodí vzájemným vztahům.

Dá se očekávat, že Moskva zareaguje recipročně a vyhostí tedy zástupce českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňky.

MZV ČR dnes sdělilo ruskému velvyslanectví v Praze, že jeden jeho diplomatický pracovník je prohlášen za nežádoucí osobu a Českou republiku musí opustit do 72 hodin. Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU.

16:20 – 29. 03. 2022

51 737

V sobotu večer si náměstek ministra zahraničí Martin Smolek předvolal ruského velvyslance v Česku Alexandra Zmejevského. Důvodem byly podle Černínského paláce provokace ruských orgánů vůči pracovníkům zastupitelského úřadu.

Koordinování postupu

Také Nizozemsko vyhostí 17 zaměstnanců ruské ambasády, které považuje za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Na twitteru to v úterý oznámil nizozemský ministr zahraničí Wopke Hoekstra.

Nizozemská vláda se rozhodla na základě informací od civilní i vojenské zpravodajské a bezpečnostní služby. Podobně v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu postupovaly i další země. Nizozemsko s nimi svůj krok koordinovalo, sdělil ministr Hoekstra.

OVĚŘOVNA: Materiální pomoc na Ukrajinu skutečně dorazí, na skládkách končí jen nepoužitelné věci

Číst článek

Belgie tak v úterý také informovala, že vyhostí 21 ruských diplomatů; viní je ze špionáže a rovněž je považuje za hrozbu pro bezpečnost země. Agentuře Reuters to potvrdilo belgické ministerstvo zahraničí. Všichni vyhoštění Rusové působí na ruské ambasádě v Bruselu nebo na konzulátu v Antverpách. Zemi musí opustit do 15 dnů, uvedla belgická ministryně zahraničí Sophie Wilmèsová. První informaci bez uvedení zdroje přinesla agentura Belga.

„Toto rozhodnutí není sankcí, je spojené výhradně s národní bezpečností. Diplomatické spojení s Ruskem zůstává otevřené, ruská ambasáda může nadále fungovat a nadále podporujeme dialog,“ komentovala rozhodnutí Wilmèsová citovaná serverem Sud Info.

Odchod kvůli chování 

Irské ministerstvo zahraničí si v úterý předvolalo ruského velvyslance a doporučilo mu odjezd čtyř vysoce postavených ruských diplomatů kvůli jejich chování, které podle Dublinu odporuje Vídeňské konvenci o diplomatických stycích.

Irsko a Rusko by ale nadále měly udržovat diplomatické styky, stojí v prohlášení, které na twitteru zveřejnil irský ministr zahraničí Simon Coveney. Ve stejném textu rovněž odsoudil „válku Ruské federace proti Ukrajině, kterou považujeme za závažné porušení mezinárodního práva“.

Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS upozornila, že vyhoštění diplomatů z Belgie, Irska, Nizozemska i Česka se setká s odezvou Moskvy. „Na všechny (země) budeme reagovat,“ citovala ji agentura.

Další případy vyhoštění

Deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů tento měsíc prohlásily za nežádoucí osoby pobaltské státy, Rusko zareagovalo recipročně. Současně s pobaltskými státy vyhostilo deset ruských diplomatů i Bulharsko a mezitím Polsko opustilo 45 vyhoštěných pracovníků ruského zastupitelského úřadu. Moskva přislíbila, že na tyto kroky odpoví.

Diplomaty vyhostila také Severní Makedonie. Před dvěma týdny též Bratislava vyhostila v souvislosti se špionážní aférou trojici zaměstnanců ruského velvyslanectví na Slovensku.

zuj, ČTK

Zdroj