Česko vyhošťuje zástupce ruského velvyslance

4 měsíce starý 97

Ruská ambasáda v Praze. Foto: Pavel Jaňurek, Novinky

Česko vyhošťuje zástupce ruského velvyslance

„MZV ČR dnes sdělilo ruskému velvyslanectví v Praze, že jeden jeho diplomatický pracovník je prohlášen za nežádoucí osobu a Českou republiku musí opustit do 72 hodin. Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU,“ uvedl twitterový účet české diplomacie.

MZV ČR dnes sdělilo ruskému velvyslanectví v Praze, že jeden jeho diplomatický pracovník je prohlášen za nežádoucí osobu a Českou republiku musí opustit do 72 hodin. Spolu se spojenci snižujeme ruskou zpravodajskou přítomnost v EU.

— MZV ČR (@mzvcr) March 29, 2022

Jen pár minut před prohlášením Černínského paláce se objevily zprávy, že Belgie vyhošťuje 21 diplomatů a Nizozemsko 17. Obě země krok odůvodnily „ohrožením národní bezpečnosti“.

Deset pracovníků ruských zastupitelských úřadů tento měsíc za nežádoucí osoby prohlásily pobaltské státy, Rusko zareagovalo recipročně.

Současně s pobaltskými státy vyhostilo deset ruských diplomatů i Bulharsko a mezitím Polsko opustilo 45 vyhoštěných pracovníků ruského zastupitelského úřadu. Moskva přislíbila, že na tyto kroky odpoví.

podpis
Zdroj