Česko začalo očkovat. Mutace viru se objevila ve Francii i Španělsku

1 měsíc starý 21

Foto: Profimedia.cz

Premiér Babiš na návštěvě VFN v Praze před týdnem.

Sledujeme online vývoj ohledně koronaviru, doma i ve světě.

Článek

Co byste měli vědět

- Česko je od dnešního dne v 5. stupni PES. To znamená především uzavření většiny obchodů a služeb, omezení prezenční výuky a zákaz nočního vycházení od 21 do 5 hodin.

- Do Česka v sobotu ráno dorazily první dávky vakcíny, a to do pražské Fakultní nemocnice v Motole.

- Dnes začalo očkování. Prvním naočkovaným se stal premiér Andrej Babiš a poté válečná veteránka Emílie Řepíková.

- Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena také ve Francii. Oznámilo to podle agentury AFP v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii. Mutace už se objevila ve Španělsku nebo Japonsku.

Strategie

Do Česka by ještě do konce roku mělo podle ministra Jana Blatného (za ANO) dorazit dalších 20 000 dávek vakcíny proti covidu-19. Celkem má země zajištěny dávky pro skoro sedm milionů lidí. Centrální rezervační systém, který umožní objednat se na očkování široké veřejnosti, by měl být spuštěn od února. Jednotlivé fáze očkování a pořadí, ve kterém se dostane na dané skupiny osob, přibližuje aktuální verze očkovací strategie.

Vakcína pro premiéra

Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům, mezi prvními bude naočkován i premiér Andrej Babiš (ANO). Ten má v neděli ráno navštívit pražskou Ústřední vojenskou nemocnici.

Jsem moc rád, že pan prezident vyzval všechny české občany k očkování. Stejně jako on jsem přesvědčen, že očkování je svítání, které je na obzoru. Naděje na návrat do normálního života. A zítra už začínáme očkovat zdravotníky a seniory.

— Andrej Babiš (@AndrejBabis) December 26, 2020

Start očkování

V Česku se v neděli začíná očkovat proti covid-19. Očkovací látku mají k dispozici pražské nemocnice v Motole, Všeobecná fakultní nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice a Nemocnice na Bulovce. V Brně se pak jedná o Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u svaté Anny.

Každá nemocnice zvládne naočkovat stovky lidí denně. Očkuje se ve dvou dávkách, obvykle do svalu v horní části paže, a to s odstupem minimálně 21 dní.

Nová mutace ve Francii

Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii. Stejná mutace se v sobotu našla také u čtyř osob ve Španělsku, od pátku se prokázala celkem u sedmi lidí v Japonsku. Dva nakažené hlásí rovněž kanadská provincie Ontario, svůj případ má i Švédsko.

Ve Francii je nakažená osoba bez příznaků nemoci covid-19 a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince.

Desítky zemí světa včetně sousední Francie kvůli nové mutaci omezily nebo zcela zrušily dopravní spojení s Británií. Světová zdravotnická organizace (WHO) v pondělí uvedla, že zatím neexistují žádné důkazy o tom, že by nová mutace způsobovala vážnější průběh covidu-19. Novou variantu viru odhalili už dříve například v Dánsku, Itálii, Belgii, Německu, Nizozemsku, Austrálii či Libanonu.

Zdroj