Česko zakončilo velmi aktivní práci posledních měsíců. Ze zahraničí přichází chvála na naše předsednictví

5 měsíce starý 31

Příjezd státníků na první jednání širšího formátu evropských zemí, Evropského politického společenství. Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová | FOTO: ČTK / Deml Ondřej

Za další úspěch českého předsednictví Evropské unie označuje dojednání podmínek nouzového omezení cen plynu list Financial Times. Českým vyjednavačům se podle deníku podařilo dohodou o cenovém stropu zakončit velmi aktivní práci posledních měsíců. Podle eurokomisařky pro energetiku Kadri Simsonové se přitom Češi v čele sedmadvacítky zemí museli vyrovnat s nebývalou řadou výzev.

“Ministři EU strávili celý včerejšek (pondělí) zavřeni u jednání o omezení cen plynu, z nichž vyšli s dlouho očekávanou dohodou stanovující strop na 180 eur (za megawatthodinu), která je dalším králíkem vytaženým z klobouku českým předsednictvím bloku,” napsala v úterý bruselská zpravodajka Financial Times. Zmínila také, že český ministr průmyslu Jozef Síkela prezentoval na tiskové konferenci výsledek jednání oblečen do mikiny s nápisem “Svoláme tolik energetických rad, kolik bude potřeba”.

Dále čtěte

Miloš Zeman a Andrej Babiš (ČTK)

Dárek od Zemanovy vlády. Babišův holding vydělal miliardy bez povšimnutí policie

číst článek »

Tuto větu pronesl na podzim s příslibem, že dojedná nouzový energetický balíček, i kdyby k tomu bylo nutno svolávat další a další mimořádná jednání ministrů energetiky. Ti se za český půlrok sešli osmkrát, což je podle Síkely historicky nejvyšší počet zasedání během jediného předsednictví.

Pondělní dohoda navazuje podle Financial Times na tvrdou práci českých diplomatů a vyjednavačů z předchozích měsíců. Jen během listopadu Češi předsedali 12 ministerským radám, 24 zasedáním velvyslanců a 31 vyjednáváním o finálních podobách norem s europoslanci.

“Češi se při předsednictví rozhodně ukázali jako dříči,” píše list. Připomíná prosazení tří balíčků protiruských sankcí, schválení cenového stropu pro ruskou ropu či dohodu z minulého týdne, kdy se českému předsednictví podařilo přimět Maďarsko k podpoře finanční pomoci pro Ukrajinu a globální korporátní daně.

“Nevím o mnoha dalších předsednictvích, na které by se valilo tolik výzev,” konstatovala v pondělí komisařka Simsonová, podle níž se Česko velmi dobře zhostilo vedení EU v době energetické krize.

Zdroj