Česko zaplavily falešné peníze. Dejte si pozor, ať nepřijdete o balík. Nikdo vám pak nepomůže

2 týdny starý 6

Česká republika se opět ve velké míře musí vypořádávat s padělky svého peněžního oběživa, a to jak v podobě bankovek, tak překvapivě i mincí. Oznámila to Česká národní banka s tím, že právě padělky mincí se v poslední době velmi dramaticky rozšířily, což je dáno dost možná i tím, že dlouhodobě nebyly takovým způsobem kontrolovány.

Problematické mince

ČNB se za uplynulé čtvrtletí podařilo zajistit přibližně 3600 padělaných bankovek a mincí, jak informovala na svém webu. To není vůbec nízké číslo. Stále převažovaly bankovky, ovšem nemalé množství bylo právě i mincí. V tomto ohledu jde jednoznačně vypozorovat trend, jelikož dříve se tito šibalové zaměřovali především na bankovky s vyšší hodnotou, které skýtaly nejzajímavější zisk. Teď už to ale neváhají zkoušet třeba i s kovovými dvacetikorunami.

Jsou to právě dvacetikoruny, které se v podobě falzifikátů v České republice objevily v obrovském množství. Podle všeho to celé začalo koncem loňského roku, kdy se postupně dostávaly do oběhu, kde jich může být značné množství. Kromě toho, že lidé nemají tendenci tyto mince kontrolovat, a tak mohou delší dobu unikat bez povšimnutí, jde také o to, že padělky jsou udělány velmi kvalitně, a to až nečekaně.

Dle odborníků jsou tyto dvacetikoruny od pravých mincí takřka k nerozeznání. Když se na ně ale podíváte podrobněji, přeci jen určité rozdílnosti najdete. Falešné mince mají vyšší okraj, který zasahuje až do reliéfu svatého Václava.

Foto: Shutterstock

Je třeba být na pozoru

Pokud jde potom o bankovky, tam nejsou padělky kdovíjak kvalitní a dle zkoumání České národní banky obvykle odpovídají 4. stupni nebezpečnosti na pětistupňové škále. Měl by je rozpoznat i laik, jelikož mají velmi špatné napodobení ochranných prvků. Na druhou stranu, možná to není potřeba, jelikož se podaří uplatnit i tak. Řada bankovek je i takzvaně za pětku, což už jsou skutečně nekvalitní záležitosti, kdy je špatně orientován rub a líc, případně jsou třeba jen jednostranné.

Čtěte také: Stát vyběhl s Čechy. Těšili se na velké peníze, ale nedostanou nic. To snad není pravda

Každopádně by ale lidé měli být ostražití, jelikož se jim může stát, že jim někdo bude chtít zaplatit padělanou bankovkou, případně ji mohou dostat nazpátek při své platbě. Pokud se tak stane, nikdo vám již nepomůže a peníze nenahradí. Ale pokud si toho všimnete, nesmíte platidlem dále platit, jinak byste se mohli dopustit trestného činu.

Foto: Shutterstock

Zdroj