Český rock v šoku. Zemřel Michal Ambrož, lídr slavných kapel Jasná páka a Hudba Praha

4 měsíce starý 58

Jasná páka patřila v letech 1981 až 1984 mezi nejzajímavější rockové skupiny v tehdejším Československu, kde se následkem takzvaného Trojanova seznamu zakázaných kapel a článku Nová vlna se starým obsahem v komunistickém časopise Tribuna ocitla na černé listině. Článek odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny. Celostátní zákaz hraní, odstoupení zřizovatele a následné napětí v kapele vedly k jejímu konci.

Hudbu Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné Páky. Použil tehdy hojně používaný trik – soubor přejmenoval. První etapa Hudby Praha se uzavřela v roce 1996. Důvodem bylo přetížení skupiny a sólové projekty jejích členů. Ambrož se věnoval projektu Divoký srdce.

Druhé období zahájil v roce 1999 charitativní Koncert pro Kosovo. Na podzim roku 2006 oslavila kapela označovaná tou dobou Jasná páka/Hudba Praha 25. výročí založení a vstoupila do Beatové síně slávy. Poslední studiové album s názvem De Generace pokřtila Hudba Praha v Paláci Akropolis v roce 2010.

V roce 2008 se Jasná Páka opět oddělila od Hudby Praha a v pozměněné sestavě hrála dosud. První album vydala až v roce 2014. Nahrávka nazvaná Černá deska obsahuje pět nových písní doplněných třemi staršími skladbami v nových aranžích. Na dvojalbu pak vyšla Černá deska společně s živým záznamem koncertu, nazvaným Stará vlna s novým obsahem. V tom samém roce vydala Jasná páka první oficiální videoklip. Vznikl na singl Konec nočních toulek, který na hudbu Radovana Jelínka a slova Karla Halouna na motivy Lorda Byrona nazpíval David Koller.

Podrobnosti připravujeme.

Zdroj