Český soud uložil 15 let vězení Iráčanovi za boj za Islámský stát

1 měsíc starý 13

 Reuters

"Obžalovaný se dopustil dvou trestných činů a jeho jednání lze považovat za vysoce společensky škodlivé," zdůvodnila výši trestu předsedkyně senátu pražského městského soudu Jarmila Pavlátová. Mladíkovi hrozilo 12 až 20 let vězení, patnáctileté odnětí svobody pro něj navrhoval státní zástupce Martin Bílý.

Šestadvacetiletý Sammarraí pochází z Bagdádu. Do Česka přijel za otcem, který v zemi dříve studoval a poté se v ní usadil. Mladík si tu našel českou přítelkyni a uzavřel s ní v mešitě sňatek, později se ale radikalizoval a těhotnou dívku opustil. Podle rozsudku zamířil z pražského Letiště Václava Havla v lednu 2015 do Istanbulu, odkud se pak dostal na území severního Iráku, které tehdy ovládal Islámský stát.

V dubnu 2015 se pak Sammarraí podle verdiktu zúčastnil bojové ofenzivy k hlavní irácké ropné rafinérii v Bajdží, kde útočil proti irácké armádě i koaličním jednotkám a utrpěl zranění při náletu americké řízené rakety. Později se v Mosulu podílel na propagandě Islámského státu. Působil údajně jako učitel, v oddělení leteckého fotografování, v oddělení denních tiskových zpráv a v oddělení záležitostí mudžahedínů. "Nejedná se o osobu, která by tam pouze žila. Vykonával pro Islámský stát činnost, za kterou byl placen," podotkl státní zástupce.

Mladíkův právník si ponechal lhůtu pro případné podání odvolání. Za zásadní vadu pokládá, že se obžalovaného nepodařilo vyslechnout nebo jakkoliv dohledat. Soud v jednací síni promítl propagandistické video IS z bojiště, v němž podle posudku antropologa vystupuje právě Sammaraí. Právník zdůraznil, že video je hrané a neprokazuje, že by se jeho klient zúčastnil bojů nebo někoho zabil. Soudní senát však prohlásil za hlavní důkaz nikoliv video, ale elektronickou komunikaci mezi mladíkem a jeho otcem.

Soudkyně Pavlátová označila tvrzení, že mladík už je zřejmě po smrti, za pouhou domněnku. "To, že se přestal ozývat svému otci, neznamená, že není naživu," podotkla.

Organizace Islámský stát se přihlásil k mnoha teroristickým útokům, v minulosti byl napojený na síť Al-Káida. Na vrcholu moci byl v letech 2014 a 2015, kdy v červnu 2014 vyhlásil na dobytém území na severozápadě Iráku a na východě a severu Sýrie takzvaný chalífát, tedy vládu hlavy muslimské obce. V Iráku byl Islámský stát poražen v prosinci 2017, v Sýrii předloni v březnu.

Manželky džihádistů nikdo nechce, ty ženy jsou velmi problematické, panuje strach, že se mohou odpálit v boji za džihád, nebo vychovat další generaci

Zdroj