Země Evropské unie se v pondělí shodly na pravidlech, která otevírají cestu k možnému využití zisků ze zmrazených aktiv Ruské centrální banky na podporu Ukrajiny. Střediska pro mezinárodní vypořádávání plateb, která v rámci unijních sankcí zadržují aktiva ruské banky, budou muset dodržovat omezení při nakládání s mimořádnými zisky z těchto aktiv. Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba rozhodnutí unijních zemí uvítal.

Brusel/Kyjev 20:49 12. února 2024

Česká republika bude půl roku předsedat Evropské unii

EU za téměř dva roky od začátku ruské invaze zablokovala okolo 200 miliard eur | Zdroj: Unsplash

Evropská unie za téměř dva roky od začátku ruské invaze zablokovala okolo 200 miliard eur (asi 4,7 bilionu korun) finančních aktiv Ruské centrální banky. Jejich převážnou část drží zmíněná střediska, z nichž největší objem uchovává v Belgii sídlící Euroclear. Tato společnost podle agentury DPA loni vydělala na úrocích z ruských aktiv 4,4 miliardy eur.

Na základě v pondělí schváleného nařízení střediska držící v rámci unijních sankcí více než milion eur ruské banky budou muset zvláště vykazovat všechny mimořádné zisky, které mají z operací s těmito financemi. Budou mít také omezenu možnost s příjmy dále nakládat.

I welcome the European Council's decision paving the way for the use of extraordinary revenues from the frozen Russian assets.

We encourage further steps to enable their practical use for Ukraine's benefit. These steps must be ambitious and prompt.

Ukraine is ready to continue…

— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 12, 2024

„Toto rozhodnutí otevírá cestu k tomu, aby Rada (státy EU) rozhodla o možném zavedení finančního příspěvku z těchto čistých zisků do rozpočtu EU k podpoře Ukrajiny a později k její obnově a rekonstrukci,“ uvedla Rada Evropské unie v tiskové zprávě.

Evropská komise by ve druhé fázi měla navrhnout vyčlenění peněz z revidovaného unijního rozpočtu a jejich převedení Kyjevu. Zatím přitom není jasné, kdy by je Ukrajina mohla dostat.

„Vyzýváme k dalším krokům, které by umožnily jejich praktické využití ve prospěch Ukrajiny,“ přivítal rozhodnutí členských zemí Unie ukrajinský ministr zahraničí Kuleba.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Bitcoin překročil poprvé od roku 2021 hranici 50 tisíců dolarů za kus. Nahoru šla i kryptoměna ether

  2. Cesta, jak využít ruské peníze pro pomoc Ukrajině, se otevírá. Na pravidlech se shodly země Evropské unie

  3. Přišla tma, teď jsem zase na světle, pochvaluje si Anna K. Vydala nové album Údolí včel a chystá koncerty

  4. Trumpův výrok o neplatičích je součástí kampaně. Může ale narušit jednotu v NATO, míní Landovský

  5. ‚Buď bojuješ, nebo pracuješ,‘ vzkazuje Zelenskyj. Ukrajinská vláda žádá uprchlíky, aby se vrátili

  6. Delfínovou obrátku mám pomalejší, ale cítím se silně, říká Seemanová po 10. místě na stovce motýlkem

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme