Cesta k porážce Spolu, hrozí se Zahradil návrhu Pekarové na zavedení eura příští vládou

před 4 měsíce 73

Přijetí eura je dlouhodobá priorita TOP 09 a bude to pro nás i priorita v příští vládě, která by už o tom mohla definitivně rozhodnout. Uvedla to předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Vládní příznivci eura nicméně nadále naráží na odpor především u ODS. Europoslanec Jan Zahradil (ODS) v reakci na tvrzení Pekarové Adamové uvedl, že pokud euro bude tématem voleb do sněmovny v příštím roce, je to cesta k porážce koalice Spolu.

„Vnímáme realitu, a sice že je nejdříve potřeba plnit maastrichtská kritéria a přesvědčit veřejnost. TOP 09 dělá všechno pro to, abychom si odpracovali obojí,“ uvedla Pekarová Adamová pro server Seznam Zprávy s tím, že vláda se na začátku volebního období dohodla, že termín pro samotné euro nebude stanovovat. A právě nejasný termín vstupu do eurozóny je podle ní důvodem, proč vláda zatím nevstoupila do Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II).

Nyní je ale Pekarová Adamová podle svých slov ráda, že se o euru mluví. „My se snažíme to téma zvedat roky, ne jen posledních pár týdnů. Za druhé celé to zklamání podle mě vyplývá z toho, že někdo vyvolal umělá očekávání, která nebylo poctivé vyvolávat. Naše vláda na začátku jasně do svého programového prohlášení dala, že chce plnit maastrichtská kritéria, která jsou podmínkou vstupu. Ale ne určovat termín. Za nás euro jako priorita platí, proto TOP 09 vždy tlačí mimo jiné na co nejnižší schodky státních rozpočtů. Ti, kteří dneska říkají, že je pro ně euro velkou prioritou, tak se mnohdy v konkrétnostech chovali úplně opačně,“ uvedla šéfka TOP 09.

Mezi příznivce eura v současné vládě patří kromě TOP 09 i další vládní subjekty. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák z hnutí STAN rozvířil vody tím, že jmenoval zmocněncem pro euro ekonoma Petra Zahradníka. Následovalo vládní dohodovací řízení, po němž vláda přesunula euro do rukou Národní ekonomické rady vlády (NERV), která má za úkol zhodnotit přínosy eura.

Podle Pekarové Adamové i samotní představitelé ODS říkají, že se jejich strana posouvá k jinému postoji, který je k euru přívětivější. „Nemám obavy, že příští vláda by nemohla o této věci už finálně rozhodnout. Pro mě a pro nás jako TOP 09 to bude jedna z priorit příští vlády. Musíme se jako celá koalice snažit, abychom maximálně uspěli ve volbách, abychom sestavili vládu, která bude i nadále proevropská. A součástí toho pak může být právě cesta do eurozóny,“ uvedla Pekarová Adamová.

Europoslanec za ODS Jan Zahradil na slova šéfky TOP 09 reagoval s tím, že téma eura může být pro koalici Spolu nebezpečné. „Pokud si koalice Spolu vybere přijetí eura za jedno z hlavních témat voleb do sněmovny roce 2025 v situaci, kdy se výrazná většina veřejnosti staví proti tomu stejně jako významná část ODS, jde naproti volební porážce. Ovšem politické ‚intuici‘ paní Markéty Pekarové Adamové to přesně odpovídá,“ uvedl Zahradil.

Experti: Odpůrci debatu odsouvají „na později“

Možné přijetí eura je podle politologa Romana Chytilka z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně komplexní změna, která má potenciál vyprodukovat velkou řadu příznivých i nepříznivých makro- i mikroekonomických efektů. „Zároveň je to rozhodnutí, která závisí na kontextu. Existují konfigurace politických a ekonomických faktorů, které hovoří spíše proti přijetí, ale i takové, které naopak přijetí favorizují,“ řekl pro Echo24 Chytilek.

V politické debatě je proto podle něj pro příznivce jednotné evropské měny snadné bagatelizovat ty negativní a nadsazovat pozitivní, což platí i naopak u odpůrců. „Česká expertní debata je v tomto ohledu mnohem poučenější, ale na podobném principu, nečekám proto, že by expertní orgány shodly na jednoznačném doporučení a určitě to není věc, v níž by vláda udělala jasný závazek v tomto volebním období,“ dodal Chytilek.

Politolog z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Aleš Michal pro Echo24 řekl, že se domnívá, že přesun komunikační zátěže na poradní orgány souvisí s nejednotnou pozicí vládní koalice k euru. „Hnutí STAN se povedlo děním kolem jmenování vládního zmocněnce stylizovat do vůdčí role obhájce společné evropské měny, což zastiňuje zejména snahy Pirátů i TOP 09 o tomto tématu komunikovat. A je to vlastně v době kampaně před evropskými volbami docela důležitá věc,“ míní Michal.

„Vládní podporovatelé eura se shodují na tom, že by přijetí mělo být agendou již příští vlády, odpůrci se pak soustředí na odsouvání debaty na později. Společný jmenovatel mezitím vidíme v argumentačním úkroku: plnit kritéria vstupu do ERM II. Na tom, že je to pozitivní zpráva, se shodnou prakticky všichni napříč vládní koalicí,“ dodal Michal.

Přečtěte celý článek