Čeští politici reagují na úmrtí Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu, vzkázal Fiala

2 měsíce starý 48

Dojemné reakce ve čtvrtek večer zahltily sociální sítě po oznámení úmrtí britské královny Alžběty II. Premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil ve svém večerním proslovu soustrast královské rodině i britskému lidu. Kondolence přicházejí také od dalších českých politiků.

„Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů,“ prohlásil ministerský předseda.

Jsem hluboce zarmoucen smrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Srdečnou a upřímnou soustrast královské rodině a britskému lidu a lidu Společenství národů.

— Petr Fiala (@P_Fiala) September 8, 2022

„S hlubokým zármutkem jsem přijal zprávu o skonu Jejího Veličenstva královny Alžběty II. Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,“ vzkázal prezident Miloš Zeman prostřednictvím sociálních sítí Kanceláře prezidenta republiky.

Podobně se nechal slyšet i vicepremiér Vít Rakušan (STAN). „Dnes bude jeden z těch dnů, kdy si budeme pamatovat, kde jsme byli, co jsme dělali, když jsme se tu zprávu dozvěděli. Královna Alžběta II. byla nositelkou noblesy, elegance, symbolem poválečné Británie a jejich nejlepších tradic. My deepest condolences to the Royal family,“ zveřejnil.

Miloš Vystrčil ve svém vyjádření zmínil nastupujícího krále Karla III. a nelehkou práci, která ho v budoucnu čeká. „Upřímnou soustrast britské královské rodině a celému Spojenému království. Královna Alžběta II. byla symbolem kontinuity a stability. Čest její památce. Král Charles má před sebou nyní náročný úkol,“ napsal předseda senátu. 

Svůj zármutek projevil i ministr zahraničních věci Jan Lipavský. „Jsem hluboce zarmoucen z dnešní smutné zprávy, že nás opustila Její Veličenstvo královna Alžběta II. Odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství. Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu. Čest její památce,“ oznámil. 

Jsem hluboce zarmoucen z dnešní smutné zprávy, že nás opustila Její Veličenstvo královna Alžběta II. Odešel symbol statečnosti, pracovitosti, oddanosti i lidství. Moje myšlenky jsou s královskou rodinou i občany Spojeného království a Commonwealthu. Čest její památce.

— Jan Lipavský (@JanLipavsky) September 8, 2022

Předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vyslovila královně Alžbětě II. svůj obdiv. „Její královská výsost Alžběta II. zůstane v paměti všech jako vzor oddanosti panovníka své zemi a podřízení blahu a potřebám své země. Obdivovala jsem ji. Moje myšlenky a účast patří všem členům rodiny i občanům Velké Británie a Commonwealthu,“ prohlásila.

Dále čtěte

Král Karel III. (profimedia.cz)

Nový britský král si vybral jméno Karel III. Hluboce truchlíme nad úmrtím vážené panovnice a velmi milované matky, prohlásil

číst článek »

Královna Alžběta byla neodmyslitelnou součástí obrazu Spojeného království jako důstojné, přátelské země. Byla pojítkem mezi minulostí a současností, byla symbolem i idolem. Upřímná láska Britů k jejich královně byla srozumitelná i nám,“ rozepsal se ve svém kondolenčním příspěvku Ivan Bartoš (Piráti).

Prezidentský kandidát Petr Pavel na svém twitterovém účtu připomněl své nečekané setkání s královnou. Vždy se mi s královnou Alžbětou II. bude spojovat historka, kdy jsem ji celkem nečekaně viděl osobně. Asi to bylo na útěku před protokolem, když sama jen s řidičem a asistentkou přišla mezi lidi, užít si její oblíbené dostihy. Jako lidskou královnu si ji bude pamatovat celý svět,“ vzpomíná.

Zdroj