Čeští řidiči jsou ostudy. Nedodržují pravidla, průzkum odhalil i neřesti chodců

2 měsíce starý 6

Čeští řidiči nepřekvapili. Polovina z nich přiznala, že na silnicích a dálnicích často překračuje povolenou rychlost a porušuje další pravidla. Ukázal to průzkum pro projekt Bezpečně na cestě, za kterým stojí multimediální skupina Active Radio. 

Policisté s celníky kontrolují řidiče. | Foto: ČTK / ČTK

Češi si s dodržováním jakýchkoliv pravidel příliš nelámou hlavu, proto výsledky průzkumu projektu Bezpečně na cestě, který se zaměřil na chování lidí v silničním provozu, nejsou nijak překvapivé. 

„Více než 200 řidičů z 350 dotázaných uvádí, že pravidelně na dálnici překračují nejvyšší povolenou rychlost 130 km/h. Více než 40 řidičů z 350 dotázaných se kromě řízení samotného věnují i jiným činnostem, nejčastěji telefonování či čtení zpráv na sociálních sítích,“ uvedla Martina Bartl, manažerka projektu Bezpečně na cestě.

Ani v dalších oblastech silničního provozu se Češi zrovna nevyznamenali. Více než 370 chodců z 521 dotázaných přechází silnici na jiném místě, než je vyznačený přechod. Pětina z oslovených respondentů pak vůbec netuší, po jaké straně silnice se má chodit, pakliže není u silnice chodník.

A jak jsou na tom s dodržováním pravidlem čeští cyklisté? Nevalně. Víc než třetina dotázaných přiznala, že vůbec nepoužívá helmu. A hlavní důvod? Prý jim překáží.

Výsledky průzkumu okomentovala také Martina Říhová, výkonná ředitelka společnosti Active Radio, která za projektem Bezpečně na cestě stojí: „Naším klíčovým úkolem je edukovat všechny účastníky silničního provozu a zlepšit tak výrazně jejich chování nejen na silnici, ale i na chodníku či při jízdě na kole. Náš průzkum prokázal, že je to potřeba.“ 

Projekt Bezpečně na cestě se zaměřuje na všechny účastníky silničního provozu od malých dětí přes mladé řidiče až po seniory.

Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj