ČEZ opět snižuje ceníky. Hlouběji pod strop klesají i další dodavatelé

4 měsíce starý 38

Trh s energiemi se pomalu začíná uklidňovat a jejich ceny klesaly po celé první čtvrtletí letošního roku. Dodavatelé elektřiny a plynu ale snižují ceníky pro své konečné zákazníky i nadále. Největší dodavatel energií v Česku ČEZ tak letos snížil cenu svých produktů s fixací již potřetí.

Průměrný pokles ceníků, kde cena klesá každým rokem fixace, je od poloviny května u elektřiny o 350 Kč za MWh a o 300 Kč za MWh u plynu.

Cena elektřiny se tak bude pohybovat zhruba 510 Kč pod vládním stropem, tedy přibližně 4490 Kč bez DPH.

Dlouhodobě říkáme, že naše ceníky chceme pružně upravovat podle vývoje na trhu, tak abychom našim zákazníkům mohli průběžně zlevňovat.

„Dlouhodobě říkáme, že naše ceníky chceme pružně upravovat podle vývoje na trhu, tak abychom našim zákazníkům mohli průběžně zlevňovat. Nyní nabízíme fixace, kde již první rok zákazníci platí cenu o více než 500 korun levněji pod vládním stropem,“ říká generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec. Pokud budou ceníky dále klesat, ČEZ je bude dále aktualizovat.

Přibližně 1,3 milionu odběratelů u ČEZ sice má zafixované ceny z předchozích let, ale tisícům z nich smlouva brzy skončí. „Chceme jim nabídnout dostupné produkty za velmi dobrou cenu. Zákazníkům, kteří se nechtějí vázat na dlouho, nabízíme jednoletou fixaci. Pro ty, kteří chtějí dlouhodobou jistotu, pak fixaci na dva nebo tři roky,“ dodává Kadlec.

Sleva 510 Kč u elektřiny oproti pětitisícovému vládnímu stropu bude platit pro první rok fixace. Následující roky v nejběžnější sazbě D02d dále klesne v průměru o dalších 350 Kč.

V případě plynu se cena postupně sníží druhým a případně třetím rokem fixace průměrně o 300 Kč. V posledním roce fixace se tak cena obou komodit dostane minimálně 1000 Kč pod strop.

Zlevňují i ostatní

Novou nabídku připravuje také společnost Pražská plynárenská. „Připravujeme určité změny a představíme je v nejbližší době. V tento moment však konkrétní informace nemohu zatím sdělit, protože celá věc je ještě v procesu finalizace,“ uvedl mluvčí Pražská plynárenské Miroslav Vránek.

U svých ceníků pro nové zákazníky v tomto týdnu rovněž oznámil zlevnění dodavatel MND. Ceny upravuje s ohledem na vývoj na trhu od začátku roku již už potřetí.

Lze očekávat, že příznivý vývoj cen bude ještě nějakou dobu pokračovat, proto za nás zákazníkům jednoznačně doporučujeme si ceny nyní nefixovat a nechat si je nejprve tzv. vyklesat.

Od úterý je u této společnosti k dispozici nová cena plynu 1891 Kč bez DPH (2289 Kč s DPH). U elektřiny v sazbě D02d se sníží na 5190 Kč s DPH.

Zákazníci by se však podle některých rad neměli ve sjednávání fixovaných produktů unáhlovat, protože cena může jít ještě dolů. „Lze očekávat, že příznivý vývoj cen bude ještě nějakou dobu pokračovat, proto za nás zákazníkům jednoznačně doporučujeme si ceny nyní nefixovat a nechat si je nejprve tzv. vyklesat,“ radí Jan Sýkora, ředitel marketingu a komunikace MND Energie.

Podle Kadlece tak nebyly správné názory, které říkaly, že situace v energetice na konci loňského a na začátku letošního roku na trhu omezí konkurenci. „Je vidět, že konkurence naopak funguje a motivuje dodavatele nabízet zákazníkům výhodné produkty. Věřím, že naše nová nabídka tříletých fixů s garantovanou klesající cenou bude pro zákazníky atraktivní,“ doplnil Kadlec.

Od poloviny května snižuje ceníky na dobu neurčitou a s jednoletou fixací také Centropol. Průměrná cena fixace elektřiny na rok činí 4450 Kč bez DPH, u plynu 1990 Kč bez DPH. U ceníku na dobu neurčitou by zákazník za MWh elektřiny dal průměrně 4740 Kč bez DPH a v případě plynu 2189 Kč bez DPH.

„Obecně můžeme říci, že prakticky všechny naše produkty jsou dostupné jak pro naše stávající zákazníky (říkáme jim bázové nebo prolongační), tak pro nové zákazníky. Další případné úpravy ceníků našich produktů budou zohledňovat vývoj velkoobchodních cen energií,“ říká marketingový ředitel Centropolu Jiří Matoušek.

Dodavatelé energií mohou pokles cen v cenících pro zákazníky zohlednit také proto, že energie nakupují průběžně a dopředu. E.ON první snížení promítl do ceníků už v září, kdy zveřejnil nový produkt s fixací na tři roky.

„V únoru jsme pod cenové stropy snížili ceny i pro stálé klienty a v březnu tohoto roku jme rozšířili akviziční nabídku pro nové zákazníky také o jednoleté a dvouleté produkty. Aktuálně máme pro zájemce, kteří hledají stabilního dodavatele energií, připravenou širokou nabídku produktů, kterou se snažíme neustále upravovat a promítat do ní pozitivní dopady trhu,“ říká mluvčí E.ON Roman Šperňák.

„Na konci dubna se nám povedlo snížit jak ceny elektřiny u jednoletého fixovaného produktu, tak u fixace na dva roky na 3725 Kč za MWh bez DPH (4507 Kč s DPH),“ uvedl mluvčí. Za plyn by pak odběratel v případě fixace na rok zaplatil 1843 bez DPH (2230 s DPH) v pásu odběru do 1,89 MWh (plyn na vaření). U dvouleté fixace by pak MWh vyšla na 1743 Kč bez DPH (2109 Kč s DPH).

E.ON dále nabízí produkt, u kterého cena každý rok klesá. Letos si tak zákazník zafixuje cenu 3956 Kč bez DPH (4787 Kč s DPH), v roce 2024 3752 Kč bez DPH (4540 Kč s DPH). V roce 2025 by pak platil 3548 Kč bez DPH (4293 Kč s DPH).

Podobně je to i u plynu, kdy cena klesá pod strop prvním rokem na 1993 Kč bez DPH (2411 Kč s DPH), v roce 2024 na 1881 Kč bez DPH (2276 Kč s DPH), v roce 2025 spadne na 1743 Kč bez DPH (2109 Kč s DPH).

„Každý rok bude zákazník za MWh silové elektřiny platit vždy o něco méně a zároveň má v ceně komodity i služby Elektrikáře v ceně 3000 Kč a u plynové verze i každoroční revizi kotle zdarma,“ popisuje Šperňák.

Od března vrátil do nabídky ceníky s fixací pod vládním stropem i dodavatel PRE. „Do budoucna nevylučujeme možnost další úpravy ceny v oblasti fixovaných a nefixovaných produktů. Vše závisí na vývoji velkoobchodní ceny komodit a její stabilitě v čase,“ říká mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Situace na trhu však stále zůstává těžko předvídatelná. Ceny ovlivňuje několik faktorů, jako je počasí, poptávka po zkapalněném zemním plynu v Evropě a v Asii, nebo cena emisních povolenek, a dodavatelé tak nedokážou přesně odhadnout, kam bude cena směřovat.

„Nemáme křišťálovou kouli, abychom mohli říct, jak se bude situace dále vyvíjet, ale pozitivní trendy se našim klientům snažíme do jejich cen promítat,“ říká Šperňák. Většina obchodníků s energiemi se však domnívá, že by klesající trend mohl do budoucna ještě přetrvat.

Zdroj