Chaos v Kábulu: Tálibán už přestal na mezinárodní letiště pouštět afghánské občany

3 měsíce starý 18

Mluvčí hnutí Tálibán na tiskové konferenci vyzval davy lidí na kábulském letišti, aby šli domů a slíbil jim bezpečnost. „Žádáme Američany, aby nepovzbuzovali Afghánce k odchodu. Potřebujeme jejich dovednosti,“ prohlásil Mudžáhid. Dodal, že afghánská média už opět fungují, stejně jako nemocnice, školy či místní vláda. Tálibán jmenoval první představitele přechodné vlády, včetně ministra vnitra, financí a školství, a také šéfa rozvědky, guvernéra provincie Kábul a starostu metropole.

Mudžáhid novináře ujistil, že neexistuje žádný seznam lidí, které hodlá hnutí stíhat, a že Tálibán nebude stejný jako v letech 1996 až 2001, kdy v zemi poprvé vládl, než ho po útocích na USA z 11. září svrhla operace vedená Spojenými státy. Řekl také, že Tálibán „hledá způsob, jak by mohly ženy chodit do práce“. Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová přitom v úterý uvedla, že má věrohodné zprávy o popravách prováděných Tálibánem a o omezování práv afghánských žen.

Právě zavedení striktní formy islámského práva šaría či obavy z represí kvůli spolupráci se zahraničními jednotkami jsou důvodem, proč v posledním více než týdnu zaplavily desítky tisíc lidí kábulské letiště. V chaosu tam zemřely přes dvě desítky lidí. Agentura AP napsala, že na letišti dál panuje napětí a umírají tam zoufalí lidé prchající před Tálibánem.

Američané pokračují v evakuaci

V souvislosti s blížícím se termínem 31. srpna západní země zrychlují evakuace svých občanů a Afghánců, kterým by mohly v zemi hrozit represe. Od pondělního rána Američané odvezli na palubách 37 amerických vojenských letů přibližně 12 700 osob a 57 letadel spojenců přepravilo dalších 8 900 lidí, tedy celkem 21 600 lidí. Za 24 hodin do pondělního rána se za hranice Afghánistánu jen americkými armádními letouny dostalo kolem 10 400 lidí, uvedl představitel Bílého domu.

Od předminulého víkendu, kdy Tálibán vstoupil po ovládnutí země do Kábulu, bylo podle BBC odvezeno z kábulského letiště na 58 700 lidí, většinou Afghánců, kteří spolupracovali se západními spojenci.

Vzhledem ke stále obtížnému přístupu na letiště provedla americká armáda v pondělí další akci mimo letiště, při níž na letištní plochu přepravila 16 Američanů vojenským vrtulníkem, napsala AP. Byla to přinejmenším druhá taková záchranná mise mimo letiště. Minulý čtvrtek tři armádní vrtulníky vyzvedly 169 Američanů poblíž hotelu hned za letištní branou a přemístily je na letiště.

Zdroj