Chartista Gruntorád zahájil hladovku, kvůli penzím disidentů žádá odchod Jurečky

2 týdny starý 5

Disident a zakladatel knihovny tuzemského samizdatu Libri prohibiti Jiří Gruntorád se rozhodl kvůli neřešení problému nízkých penzí lidí, kteří se aktivně vymezovali vůči komunistickému režimu, zahájit hladovku před budovou vlády. V sobotu o tom informoval Spolek Šalamoun. Jednasedmdesátiletý Gruntorád se domáhá odchodu ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Jiří Gruntorád, ředitel a zakladatel Libri prohibiti

Článek

Gruntorád, který je mimo jiné signatářem Charty 77 a za minulého režimu byl dvakrát vězněn, spolu s dalšími lidmi dlouhodobě upozorňuje na to, že stát neřeší situaci, kdy lidé, které komunistický režim perzekvoval, jsou nyní trestáni znovu, protože nesplňují nároky na alespoň průměrný důchod.

Důvodem je to, že mnozí byli vězněni, přinuceni emigrovat, případně mohli vykonávat pouze nekvalifikované práce, což se následně promítlo do výše jejich penzí. Ne všichni přitom mohli získat příplatek k důchodu určený pro odbojáře.

„Není přece jejich vina, že před svým nuceným odjezdem do exilu nemohli být zaměstnáni podle své reálné kvalifikace a i z podřadných zaměstnání, která mohli vykonávat, byli vyhazováni, ani to, že nuceně strávili dlouhé roky v exilu,“ popsal Gruntorád problém nízkých penzí.

„Myslím, že požadavek na odstoupení Mariana Jurečky z funkce ministra je přiměřený situaci, a pokud je schopen reflektovat své počínání, vyhoví mi. Samozřejmě mi nebude vadit, když ho předseda vlády z funkce odvolá. Je to konec konců v zájmu této vlády i této země,“ dodal Gruntorád ke svému požadavku.

Po zásahu Nejvyššího soudu se znovu otvírá kauza šikany disidentů

Související témata:

Jiří Gruntorád

Zdroj