‚Chceme zpátky!‘ Londýnem prošly 3000 lidí. Žádají návrat Británie do Evropské unie

2 měsíce starý 9

Moře modrých a žlutých barev zaplavilo centrum Londýna, kde tisíce demonstrantů požadovaly opětovné přistoupení Británie k Evropské unii. Zhruba 3000 lidí, prošlo trasu od londýnského hotelu Hilton na Parliament Square. V cíli pochodu vystoupila řada řečníků, včetně bývalého belgického premiéra Guye Verhofstadta či britské aktivistky a přední zastánkyně setrvání Británie v EU Giny Millerové. Informoval o tom britský server Independent.

Londýn 21:18 23. září 2023

Pochodu se účastnilo zhruba 3000 lidí | Zdroj: Profimedia

„Myslím, že všichni mladí i staří dobře vidí, že je to katastrofa,“ řekl třiadvacetiletý Eric Stock ze severního Londýna, od hlavy až k patě natřený modrou barvou. „Z demokracie už nám toho mnoho nezbylo. Vyjít do ulic je jedním z mála majáků demokracie, které nám zbývají,“ dodal.

Britská banka zrušila účet političce hájící Brexit i její politické straně. Podle Sunaka je to nelegální

Číst článek

Ceira Sergeantová vede mládežnické křídlo hnutí za znovupřipojení k EU a v roce 2016, kdy se konalo referendum o Brexitu, nemohla kvůli nízkému věku ještě hlasovat. „Pevně věřím, že se za mého života do EU vrátíme. Za poslední rok se toto hnutí exponenciálně rozrostlo,“ říká. „Všichni, kdo jsou u moci, se musí probrat a vnímat, co chtějí především mladí lidé.“

Jde o druhý ročník pochodu - ačkoli se letošní akce rozbíhala pozvolna, za slunečného počasí lidí v davu přibývalo podobně jako loni, kdy se nakonec také zapojily tisíce lidí. Účastníci pochodu chtějí v první řadě vrátit na pořad dne otázku opětovného přistoupení k EU.

Devětadvacetiletá Madeleina Kayová v úvodu pochodu řekla, že po referendu o „Brexitu v roce 2016 si její země prošla „temnou změnou“. Kayová, která v roce 2018 získala od nadace Schwarzkopf ocenění Mladý Evropan roku, říká: „Byla jsem velmi zklamaná, měla jsem pocit, že je to úplně jiná země. Ale jediní lidé, na které se zlobím, jsou politici, protože nám lhali.“

ČTK

Zdroj