Cheme nové vyšetřování původu viru, volají vědci v otevřeném dopise

1 měsíc starý 8

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Vývoj situace ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Více než dvě desítky vědců se podepsaly pod otevřený dopis, ve kterém vyzývají k novému mezinárodnímu šetření původu koronaviru. Jako argument uvádí, že tým WHO, který se za tímto účelem vydal do Wu-chanu, neměl dostatečný přístup k vyšetřování možných zdrojů viru.

- Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair Bolsonaro krajany, aby přestali „fňukat“ a „skučet“ a uvědomili si, že je třeba jít dál. Učinil tak v rámci nejnovějších výpadů proti novým opatřením, uvedla agentura Reuters.

- Itálie zablokovala vývoz 250 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Je to poprvé, co některý ze států Evropské unie využil nová pravidla, podle nichž lze omezit export očkovacích látek od výrobců, kteří nedodržují smlouvy.

Světové dění jsme sledovali také včera:

  • Křičení místo výtěru: Nizozemec přišel s novým testem na covid

    Nizozemský vynálezce přišel s novou metodou testování na koronavirus: místo nepříjemného výtěru z nosu a úst stačí, když testovaní zakřičí nebo zazpívají. Poslouží k tomu vzduchotěsná kabina, ve které částice shromažďuje průmyslová čistička vzduchu. Projekt má zajistit jednodušší a rychlejší testování, píše agentura Reuters.

    „Pokud máte koronavirus a jste infekční a křičíte a ječíte, šíříte desítky tisíc koronavirových částeček,“ uvedl autor metody Peter van Wees. Zařízení zkoušel poblíž jednoho z oficiálních testovacích center na okraji Amsterodamu na zrovna otestovaných zájemcích.

  • Bolsonaro vyzval Brazilce, aby přestali „fňukat“ a „skučet“

    Po dvou dnech s rekordními počty úmrtí způsobených nemocí covid-19 v Brazílii vyzval prezident Jair Bolsonaro krajany, aby přestali „fňukat“ a „skučet“ a uvědomili si, že je třeba jít dál. Učinil tak v rámci nejnovějších výpadů proti novým opatřením proti šíření nákazy, uvedla agentura Reuters.

    „Fňukání a skučení už bylo dost! Jak dlouho jetě chcete brečet?“ prohlásil Bolsonaro před davem přívrženců. „Jak dlouho zůstanete doma a necháte všechno zavřené? Nikdo to už dál nevydrží! Znovu říkám, že je nám líto mrtvých, ale potřebujeme řešení.“

Zdroj